Екологія

Концентрація вуглекислого газу в атмосфері Землі досягла рекордного рівня в квітні

Середня концентрація вуглекислого газу (СО2) в атмосфері Землі в квітні досягла рекордно високого рівня 410 ppm (частин на мільйон), іншими словами, в кожному кубометрі повітря 410 мл займав вуглекислий газ. Такі дані наводяться в поширеній в кінці минулого тижня заяві Інституту океанографії Скріппса при Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго.

У ньому вказується, що якщо вперше відмітка 410 ppm одноразово була зафіксована розташованою на Гаваях станцією моніторингу якості повітря в квітні 2017 року, то минулого місяця це вже був середній показник за 30 днів. З 1958 року, коли вчені з Інституту Скріппса почали вести подібні спостереження, вміст вуглекислого газу в атмосфері збільшилася на 30%.

За словами дослідників, рівень 400 ppm вперше в історії був відзначений у 2013 році. «До індустріальної революції вміст СО2 в атмосфері ніколи не перевищував 300 ppm протягом останніх 800 тис. років», — йдеться в заяві.

“Ми продовжуємо спалювати викопне паливо. А концентрація вуглекислого газу продовжує зростати в атмосфері”, — підкреслив керівник програми досліджень СО2 в Інституті Скріппса геохімік Ральф Кокосові.

Коментуючи оприлюднені дані, кліматолог з Техаського технологічного університету Кетрін Хейхо зауважила: «Мене, як вченого, турбує те, що ми, не знижуючи темпів, продовжуємо безпрецедентний експеримент з нашою планетою — єдиним будинком, який у нас є».

Що успадкують нащадки?

У жовтні минулого року Всесвітня метеорологічна організація, повідомивши, що концентрація вуглекислого газу в атмосфері перевищила у 2016 році 403 ppm, назвала в якості причини комбінацію двох факторів людської діяльності і природного феномена Ель-Ніньо в 2015-2016 роках, який викликав посухи в тропічних регіонах. Як зазначалося в опублікованому бюлетені, порівнянна концентрація СО2 існувала на Землі 3-5 млн років тому, коли на планеті було в середньому на 2-3 градуси Цельсія тепліше, а рівень моря — на 10-20 м вище.

“Швидко збільшуючі рівні СО2 та інших парникових газів в атмосфері потенційно здатні ініціювати істотні зміни в кліматичних системах і призвести до серйозних екологічних і економічних збоїв”, — зазначили тоді експерти ВМО. «Без швидкого скорочення викидів СО2 та інших парникових газів ми будемо рухатися до небезпечного зростання температури до кінця нинішнього століття, значно більш високому, ніж мета, поставлена в Паризькій угоді по клімату», — заявив генеральний секретар ВМО Петтері Таалас, попередивши, що, якщо не вжити заходів, то «майбутні покоління успадкують набагато більш негостинну планету».

Паризька хартія було прийнято 12 грудня 2015 року за підсумками 21-й конференції Рамкової конвенції про зміну клімату, яка відбулася у французькій столиці. 195 учасників форуму домовилися не допустити підвищення середньої температури на планеті до 2100 року більш ніж на 2 градуси за Цельсієм порівняно з доіндустріальною епохою. Вчені вважають, що більш значне зростання температури може призвести до незворотних наслідків для екології.

Паризька хартія має прийти на зміну Кіотському протоколу, термін дії якого закінчується в 2020 році.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button