Земля

Геологи склали карту сьомого континенту, 94% поверхні якого приховано під водою

Дослідники опублікували оновлену карту підводного континенту Зеландія.

Міжнародна група геологів і сейсмологів вивчила зразки гірських порід, витягнутих з дна океану для визначення меж гіпотетичного сьомого континенту — Зеландії. За уточненою оцінкою, площа континенту з урахуванням затоплених ділянок становить близько 5 млн км кв. Це приблизно в 1,5 рази менше Австралії.

Приблизно 83 млн років тому суперконтинент Гондвана був розірваний геологічними силами, в результаті чого з часом виникли континенти, існуючі сьогодні. Дослідники раніше показали, що крім шести збережених (Євразія, Африка, Південна Америка, Північна Америка, Австралія і Антарктида) після розпади існував ще один континент — Зеландія, який пізніше пішов під воду.

94% території Зеландії зараз знаходиться під водою, решта 6% включають Нову Зеландію і навколишні її острова. Оскільки Зеландія занурена під океан, вона не так добре вивчена, як звичайні континенти. Дослідники уточнили існуючі карти Зеландії, на основі аналізу походження каменів і відкладень, піднятих з дна океану.

Датуючи камені і інтерпретуючи магнітні аномалії, геологи нанесли на карту основні геологічні утворення Північної Зеландії. Дослідники виявили піщаник віком приблизно 95 млн років з пізнього крейдяного періоду і суміш граніту і вулканічної гальки віком до 130 млн років з раннього крейдяного періоду. Базальти новіші — їм близько 40 млн років, вони відносяться до періоду еоцену.

Дослідники також показали, що внутрішня деформація як Зеландії, так і Західної Антарктиди каже, що розтягнення призвело до розтріскування субдукційних плит, які взяли океанську воду і утворили Тасманове море. Кілька мільйонів років по тому, подальше відділення Антарктиди продовжило розтягувати кору, поки вона не стоншилася настільки, що розкололася і вирішила долю Зеландії, яка в значній мірі пішла під воду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button