Екологія

Автономні плавучі острови можуть незабаром стати реальністю

Завдяки розвитку технологій багато чого з того, що колись можна було зустріти тільки в науково-фантастичних творах, стало реальністю – і тепер цей список може поповнитися плавучими містами. Раніше цього місяця у рамках Програми ООН по населених пунктах «ООН-Хабітат» була продемонстрована схема плавучих поселень, у яких можуть розміщуватися до 10 тисяч осіб.

Проект Oceanix City, виробляє сильне враження, був розроблений датським архітектором Бьярке Інгельсом спільно з співробітниками Центру дослідження океану Массачусетського технологічного інституту за підтримки компанії Oceanix, що займалася створенням концепції. Дуже важливим моментом є впевненість розробників в тому, що це місто і справді можна побудувати.

Передбачається, що плавуче поселення буде складатися з групи невеликих островів, кожен з яких зможе стати будинком для трьохсот осіб. Під поверхнею розмістяться ферми для виробництва морепродуктів, у тому числі морських гребінців і водоростей. Над землею будуть розташовуватися звичайні ферми. Крім того, планується, що на цих островах буде вироблятися власна енергія, а також перероблятимуть відходи. Такий підхід дозволить спільноти вести самостійний спосіб життя.

Згідно з доповіддю Business Insider, на цих островах не буде автомобілів. Правда, передбачені місця для автономних транспортних засобів, які зможуть доставляти людей на узбережжі і назад. Завдяки своїй конструкції плавуче місто буде володіти достатньою стійкістю, щоб витримувати цунамі, урагани і землетруси; воно зможе продовжувати функціонувати, не зазнавши руйнівних наслідків в результаті цих природних лих. У випадку вкрай несприятливих погодних умов платформи можуть бути відбуксирували в безпечне місце.

Хоча все це звучить як проект з далекого майбутнього, насправді плавучі будинки не є чимось новим. У різних частинах світу є немало подібних прикладів – там, де дозволяє наявність водних ресурсів.

В Європі на цьому терені особливо досягли успіху Нідерланди і Данія. І все ж переобладнаний паром (подібний до того, на якому живе і сам архітектор Oceanix City) насправді не те ж саме, що місто, причому, на думку Інгельса, місто буде краще: «Масштаби міста дозволяють досягти більшого».

Проект є відповіддю на проблему підвищення рівня моря, яке загрожує деяким прибережним поселенням. За словами авторів проекту, у плавучого міста практично немає технологічних проблем – однак, є складнощі іншого плану.

«Найбільше питання лежить у площині свідомості людей, які сумніваються, чи справді ці міста можуть плавати», – прокоментував керівник Oceanix Марк Коллінз Чен.

«Основні перешкоди на даному етапі носять психологічний, а не технологічний характер, – зазначив інший прихильник проекту Річард Візі, президент Клубу дослідників. – Людей нервує сам термін «плавуче місто». Я озвучив його своїй дружині, і її перша реакція була, швидше, інтуїтивною і не стосувалася області технологій. Їй не сподобалася сама ідея чогось, що може поплисти».

Однак, якими б не були побоювання жителів сухопутних областей, зразок плавучого міста вже створюється на Іст-Рівер в Нью-Йорку завдяки підтримці «ООН-Хабітат». Над прототипом будуть спільно працювати компанія Oceanix, Клуб дослідників і Массачусетський технологічний інститут.

«Всі учасники проекту дійсно мають намір реалізувати його. Ми не просто фантазуємо», – підкреслив Коллінз з Oceanix.

Треба відзначити, що деякі люди знайшли ще одну причину для невдоволення проектом. На їх думку, такі розробки суперечать ідеї боротьби зі зміною клімату і не роблять спроби запобігти його, просто пропонуючи способи боротьби з наслідками.

Проте на сьогодні багато вчених говорять про те, що запобігати наслідки зміни клімату вже занадто пізно. Виходячи з цього, все ж варто спробувати знайти способи обійти їх, а не журитися з приводу можливості існування таких шляхів.

Кнопка «Наверх»