Екологія

Черв’яки здатні поїдати пластикові відходи і очищати природу

Щодня ми користуємося поліетиленовими пакетами і викидаємо безліч виробів з пластику. Це настільки забруднює навколишнє середовище, що пластикові відходи стали застосовуватися тваринами в якості будівельних матеріалів і навіть вживатися ними в їжу. Екологи з усього світу намагаються придумати дієвий спосіб очищення природи від пластикового сміття і час від часу пропонують дуже цікаві і незвичайні варіанти. Наприклад, канадські вчені вважають, що ефективно знищувати пластикові відходи можуть личинки так званої великої воскової молі. Виявилося, що вони, спільно зі своїми кишковими бактеріями, з великим апетитом поїдають і перетравлюють поліетилен, якого на нашій планеті накопичилося дуже багато.

Черви способны поедать пластиковые отходы и очищать природу
Так виглядає личинки воскової молі

Про відкриття вчених було розказано в науковому журналі Proceedings of the Royal Society B. Личинки воскової молі, також відомі як воскові черв’яки, насправді приносять багато проблем бджолярам. Вони активно харчуються восковими сотами і знищують частину зібраного бджолами меду, тому люди намагаються боротися з ними. Однак у 2017 році дослідники з’ясували, що вони можуть приносити велику користь екології, поїдаючи поліетилен і в якості побічного продукту виробляючи двоатомний спирт, етиленгліколь.

Очищення планети від пластику

В ході наукової роботи канадські вчені навмисно посадили личинок на дієту, яка повністю складається з поліетилену. Як виявилося, черви їдять пластикові відходи з великим апетитом, тому що протягом тижня 60 особин з’їли пластиковий фрагмент пакета площею не більш 30 квадратних сантиметрів. Більш того, в ході подальшої роботи з’ясувалося, що личинки можуть поїдати інші матеріали, які забруднюють нашу планету, але про що саме йде мова, дослідники поки не уточнюють.

Черви способны поедать пластиковые отходы и очищать природу
Личинки воскової молі доставляють бджолярам багато проблем

Велику допомогу в перетравленні поліетилену личинкам надають кишкові бактерії. Про це вчені дізналися, коли порівняли склад кишкових бактерій личинок і особин, які харчувалися звичним бджолиним воском та сиділи на «пластиковій» дієті. Виявилося, що концентрація кишкових бактерій всередині любителів пластикових відходів виявилася набагато вищою, ніж в інших. Це означає, що для перетравлення поліетилену кишкові бактерії личинкам просто необхідні.

Ще більше у важливості кишкових бактерій вчені переконалися в ході іншого експерименту. Вони відібрали кілька личинок і повністю позбавили їх кишкових бактерій за допомогою антибіотиків. Ця група харчувалася пластиковими відходами протягом року і перетравлення давалося їм з великими труднощами. Виходить, що між личинками і кишковими бактеріями існує синергія, тобто взаємодопомога.

Синергія — це підсилюючий ефект взаємодії двох або більше факторів.

Що ж, виходить, що гори пластикових відходів можна знищити, просто давши восковим черв’якам вдосталь насититися ними. Тільки от в тому, що на це у них вистачить сил, є великі сумніви. Тому надалі вчені збираються придумати спосіб посилити союз личинок і кишкових бактерій. Для цього їм важливо з’ясувати, як саме взаємодіють личинки та кишкові бактерії, а також при яких умовах бактерії починають процвітати.

Натхнення: hi-news.ru

Кнопка «Наверх»