Наука

Бактерії «кричать» під час смерті

Ви берете пилову ганчірку, наносите засіб для чищення на поверхню, протираєте її, а потім … насолоджуєтеся чистотою навколо. Як виявилося, безтурботність в цьому моменті панує зовсім не скрізь. Як говорять учені, у світі мікробів відбувається справжній апокаліпсис з криками повними болю! Нове дослідження показало, що бактерії можуть «кричати», коли вони помирають, випускаючи хімічні сигнали тривоги, які попереджають побратимів про небезпеку.

Такі бактерії, як кишкова паличка, здатні виявляти небезпеку і «некросигналізувати» своїм родичам, коли вони помирають, щоб більш успішні бактерії могли почати мутувати і виробляти стійкість.

Вчені з Техаського університету в Остіні, які стоять за новим дослідженням, почали свою роботу, коли помітили, що антибіотики часто вбивають тільки частину бактерій. Заглибившись в цей процес, вони виявили, що коли антибіотики потрапляють в справжнє царство кишкової палички, бактерії, що вмирають починають посилати хімічний сигнал, який спонукає їх «співвітчизників» швидко адаптуватися до загрози, збільшуючи шанси на виживання.

Автори роботи говорять, що це дивовижний і інтригуючий приклад просоціальної поведінки на мікроскопічному рівні. Такий «геройський вчинок» не допомагає індивіду вижити, але дозволяє йому використовувати свою смерть на благо іншим, роблячи всю колонію сильнішою, і даючи їй більше шансів на розмноження.

Дослідники також відзначають, що раніше вже було відомо про існування бактеріальних колоній, в яких мертві організми можуть передавати «харчування» живим. Однак вчені вперше змогли помітити активний сигнал про небезпеку від мертвих організмів.

Кнопка «Наверх»
Закрыть