Наука

Причиною запальних захворювань кишечника може бути мікропластик

Природа хронічних запалень кишечника залишається невідомою, проте вчені виявили у таких хворих підозрілі кількості часток мікропластику.

Фото canva.com/gettyimages/

Багато синтетичних матеріалів наповнюють довкілля частинками мікропластику. Вони багато утворюються, наприклад, при пранні одягу або використанні пластикових пакетів і розсіюються всюди. Вчені виявляють мікропластик і на Евересті, і на дні океану, і в тканинах плаценти. На жаль, ми лише починаємо усвідомлювати всебічну шкоду, яка завдає мікропластик природі та здоров’ю людини.

Так, нова робота китайських учених виявила кореляцію між цими частинками та запальними захворюваннями кишечників (ЗЗК) – виразковий коліт і хвороба Крона, природа яких точно не відома. ЗЗК завжди пов’язані із запаленням слизової оболонки, але про те, чим буває викликана така реакція, існують лише гіпотези. І нова стаття, опублікована в журналі Environmental Science & Technology дозволяє висунути ще одну версію.

Янь Чжан (Yan Zhang) та його колеги з Нанкінського університету вивчили зразки фекалій, отриманих у 52 пацієнтів з діагностованими ЗЗК, показавши, що в них у півтора раза більше частинок мікропластику, ніж у здорових. Майже всі ці частинки мали розміри менше 300 мікрометрів, а деякі менші за п’ять. При цьому у хворих на ЗЗК відзначили тенденцію до накопичення дрібніших частинок.

Також автори дослідження виявили кореляцію між кількістю мікропластику та тяжкістю ЗЗК. Судячи з видів часток, виявлених у хворих, самі собою вони не представляють нічого особливого і потрапляють в організм в основному з пластикових пляшок і посуду. Насамперед це поліетилентерефталат (ПЕТ) та поліаміди у формі лусочок і волокон.

Зроблена робота ще не говорить однозначно про прямий причинно-наслідковий зв’язок між накопиченням мікропластика та розвитком ЗЗК. Все може бути навіть навпаки: хвороба порушує можливості слизової оболонки очищатися і веде до зростання кількості мікропластика. Але все ж таки зв’язок накопичення таких частинок і ЗЗК легко припустити, а отже, хоча б досліджувати додатково.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button