Різні цікавинки

Батареї опалення та їх види

При слові «опалення» першою ж асоціацією для багатьох буде радіатор, або, як ми звикли говорити, опалювальна батарея. Дійсно, для більшості з тих, хто народився і виріс в міській квартирі, опалення починається і закінчується трубою, що йде в стіну. Котли, насоси, колектори, трубопроводи – все це десь далеко і абстрактно. А ось кімнатні батареї опалення знайомі кожному. Хто не сушив на них рукавиці і устілки або не ховатися за ними від батьків сигарети?

[box type=”shadow”]Це цікаво! Поняття «батарея» прийшло з армійської термінології та означає з’єднання однотипних знарядь. У техніці цей термін позначає систему однакових або однотипних елементів, зібраних і працюючих заодно. Радіатор опалення являє собою зв’язку секцій – звідси і назва.[/box]

Пройшли роки, і тепер ми маємо можливість не тільки задовольнятися тими радіаторами, що встановили будівельники під час ремонта квартир, але і вибирати батареї по своєму смаку, виходячи з можливостей і потреб.

Які види батарей бувають, і на які характеристики необхідно звернути увагу при їх виборі?

04-01-15-foto-600x401-1

Види радіаторів опалення

Вибір батарей опалення має важливе, а для жителя багатоквартирного будинку навіть вирішальне значення при влаштуванні або удосконаленні системи обігріву. Адже саме радіатори безпосередньо нагрівають повітря в приміщенні. Тому від їх якості залежить, чи не станемо ми мерзнути в зимку.

Головною характеристикою, якою володіють батареї опалення, є матеріал, з якого вони виготовлені. Сучасний ринок пропонує споживачеві наступні види радіаторів в залежності від цього критерію:

  • чавунні;
  • сталеві;
  • алюмінієві;
  • біметалеві.

Давайте поговоримо про кожен з видів докладніше.

Чавунні радіатори

Чавунні батареї опалення – це, безумовно, «стара школа», класика радянських часів. Їх колишня популярність пов’язана, по-перше, з властивістю чавуну накопичувати і тривалий час утримувати тепло. Це дуже до речі при коливаннях температури в опалювальній системі. Ця властивість чавуну породило любов до іншого незмінним супутником красивого життя «а-ля сов’єт» – чавунній ванні.

По-друге, вирішальним фактором при виборі чавуну в якості матеріалу для батарей опалення стала його дешевизна. Чавун, як і сталь, являє собою сплав заліза з вуглецем, насичення яким відбувається під час виплавки руди в вугіллям домнах. Вуглець надає сплаву твердість, адже залізо саме по собі – досить м’який метал. Однак отриманний в домні сплав – чавун – занадто твердий і не володіє достатньою пружністю, а тому крихкий.

Для отримання сталі сплав очищають від зайвого вуглецю в мартенівських печах. А дешевий чавун використовується для масового виробництва виробів, що не випробовують в процесі експлуатації значних ударних і згинаючих навантажень – сковорідок, каструль, прасок, згадуваних уже ванн і, звичайно ж, батарей опалення. Так що, коли в післявоєнному СРСР розгорнулося масове будівництва, відповідь на питання, з чого робити радіатори, був визначений.

Чавунні батареї дешеві, зносостійкі і довговічні. Це саме та річ, про яку говорять, що їй «зносу немає». Твердість чавуну дозволяє виробам з нього успішно протистояти абразивному зносу, наносимій внутрішній поверхні радіатора камінчиками, що містяться в теплоносії, піщинками і частинками іржі. А шар «сухої іржі», що утворюється на поверхні, не дає окисленню поширюватися вглиб чавуну, вбереже радіатори від корозійного зносу.

До основних недоліків чавунних радіаторів можна віднести їх велику вагу і сумнівну естетику. Питання естетики змінилося з виходом на ринок дизайнерських чавунних радіаторів, що дають фору безликим батареям з інших матеріалів. Зрозуміло, ціна у подібних вишукувань теж вельми «дизайнерська».

З вагою складніше – її не змусиш зникнути розчерком дизайнерського пера. Частково проблема вирішується установкою підлогових радіаторів. Підлогові чавунні вироби спираються на перекриття, при цьому навантаження зі стін повністю знімається. А ось доставка батареї з чавуну на потрібний поверх, особливо при непрацюючому ліфті, все ще залишається нетривіальним завданням.

Сталеві вироби

Вибір сталевого радіатора

До сталевих батарей опалення найкраще підходить визначення «міцний середняк». Радіатор зі сталі – нічим не видатна конструкція, компроміс між масою, ціною і тепловіддачею. Як це зазвичай і буває з середняками, сталеві радіатори є світовим лідером серед усіх випущених у світі приладів опалення.

Радянські сталеві батареї являли собою загнуту «буквою зю» трубу з нанизаними на неї ПмПодібними сталевими ребрами. Естетика в цій конструкції була відсутня як клас, акумулювати тепло, подібно чавунним побратимам, ці батареї не вміли, зате дешевизна, в тому числі транспортування, за рахунок зменшеної маси була зведена в абсолют.

При першій можливості сталеві вироби замінювалися на чавунні, які вкупі з горезвісною чавунною ванною були предметом гордості радянського мідл-класу і урочисто демонструвалися гостям.

Сучасні сталеві радіатори опалення є цілком прийнятним варіантом як в плані естетики, так і в плані ефективності, а також ціни. Різноманітність конструкцій можна звести до трьох основних варіантів:

  1. Панельні радіатори або конвектори – найбільш поширений варіант.
  2. Трубчасті радіатори – зварні конструкції із сталевих листів, парні поглиблення в яких утворюють трубки. За ним
    циркулює теплоносій.
  3. Секційні радіатори – батарея з’єднана точковим зварюванням секцій зовнішнім виглядом нагадує чавунну. Цей варіант відмінно підходить для використання в будинках підвищеної висотності, оскільки конструкція витримує тиск теплоносія до 16 атм.

Алюмінієві радіатори

Алюмінієві радіатори водяного опалення

Радіатори опалення з алюмінію рідко використовуються в масовому будівництві, зате вельми популярні при ремонті своїми силами. Як відомо, ремонт у нашій країні є національною забавою ще з радянських часів. Ремонт був перманентним станом мільйонів радянських, а потім і вітчизняних сімей. Ось чому «ремонтопридатні» алюмінієві радіатори відразу ж припали до смаку.

У продаж радіатори з алюмінію надходять у вигляді набору прокладок, заглушок і секцій, з яких кожен сам може зібрати батарею відповідно до обсягу приміщення, тиском в системі і середньою температурою теплоносія. Головне – не перестаратися. Адже занадто велика батарея просто не зможе ефективно працювати при недостатньому тиску, а в секціях будуть виникати пустотні «кишені».

Розрахунок та збирання алюмінієвих батарей – окрема велика тема, яка потребує серйозного підходу. Калькулятори для розрахунку батарей з алюмінію можна без зусиль знайти в мережі.

Біметалеві батареї

Біметалічні радіатори з вигляду практично не відрізняються від алюмінієвих, а найважливіше приховано у них всередині. В алюмінієвий корпус біметаліків вбудована міцна сталева начинка. Така конструкція дозволяє поєднувати легкість алюмінію з міцністю і стійкістю сталі.

Звичайно, за все доводиться платити, і біметалічні батареї при інших рівних параметрах обійдуться вам дорожче всього. Однак ці витрати окупляться багаторічною бездоганною службою біметалевих радіаторів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button