Всесвіт

“Бенгальські вогні” в короні передують сонячним спалахам

Дослідники знайшли в сонячній короні ознаки, за якими можна передбачати наближення сонячного спалаху.

Дослідники з Північно-Західної дослідницької асоціації (NorthWest Research Associates) ідентифікували у верхніх шарах сонячної атмосфери невеликі спалахи, що нагадують бенгальські вогні перед масштабним феєрверком. Вони виникають над областями, які найближчим часом сформують повноцінний спалах.

Для свого аналізу дослідники використовували базу даних зображень активних областей Сонця, знятих Обсерваторією сонячної динаміки НАСА. Дослідники проаналізували зображення активних областей на Сонці, зроблені за вісім років в ультрафіолетовому і крайньому ультрафіолетовому світлі.

Аналіз великої кількості даних і понад 160 різних параметрів показав, які ознаки на поверхні Сонця свідчить про високу ймовірність майбутнього спалаху. Дослідники виявили, що найбільш характерною ознакою майбутнього спалаху є підвищена мінливість інтенсивності випромінювання в ультрафіолетовому і крайньому ультрафіолетовому світлі протягом короткого часу.

Знімки активної області Сонця (NOAA AR 2109) показують, як виглядала активна область в крайньому ультрафіолеті (зверху) за добу перед спалахом (зліва) і за добу перед затишшям (праворуч). Аналіз яскравості (нижні зображення) у ці два періоди часу демонструють різні закономірності. За добу перед спалахом (зліва) видно ділянки інтенсивної зміни (чорно-білі області), а перед затишшям (праворуч) — зображення виглядає сірим, що вказує на низьку мінливість. Зображення: NASA/SDO/AIA / Dissauer et al. 2022

Автори роботи відзначають, що розвиток чутливості приладів для вимірювання дозволяють розглянути деталі, які раніше були недоступні для спостереження. Традиційні підходи прогнозування сонячної погоди ґрунтувалися на великих явищах, пов’язаних з процесами в нижніх шарах атмосфери Сонця. Наприклад, зміни в активних областях, позначених сонячними плямами. Нові дані дозволять розширити прогностичні моделі.

“У короні ми можемо отримати зовсім іншу інформацію, ніж ми отримуємо з фотосфери або «поверхні» Сонця. Наші результати можуть дати нам новий маркер, щоб визначити, які активні області, ймовірно, скоро спалахнуть, а які будуть залишатися спокійними найближчим часом”, – говорить К. Д. Лека, співавтор дослідження, професор японського національного університету в Нагої


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button