Наука

Безсмертні медузи допоможуть запобігти старінню людини

Вчені з’ясували, які особливості геному медузи Turritopsis dohrnii роблять її безсмертною. Група дослідників опублікувала результати роботи в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Співробітники Університету Ов’єдо порівняли ДНК медузи Turritopsis dohrnii та інших видів. В результаті їм вдалося ідентифікувати гени, які беруть участь в реплікації і репарації ДНК. Крім того, вони відповідають за підтримку теломер. Саме цей процес впливає на безсмертя і відсутність старіння у медуз. Нагадаємо, теломери – захисні структури на кінцях хромосом, укорочення яких з віком пов’язують зі старінням.

Також виявилося, що дорослі медузи змінюють генетичний годинник, щоб знову прийняти личинкову форму личинками, коли відчувають загрозу від мінливих умов навколишнього середовища. Turritopsis dohrnii перетворюється в тонкий шар клітин і тканин, який пливе по воді в пошуках скелі або травинки, за яку можна зачепитися і вижити.

Медуза Turritopsis dohrnii відома тим, що після досягнення статевої зрілості і розмноження не старіє, а омолоджується до стадії статевої незрілості і починає розвиток заново. Примітно, що такі цикли можуть повторюватися невідому кількість разів. А сам Turritopsis dohrnii може загинути, наприклад, через зовнішні фактори — через напад хижаків або завдяки випадку, через вплив людини.

Географічне походження і схема життєвого циклу T. rubra і T. dohrnii. Зображення: PNAS

У процесі омолодження T. dohrnii інгібують активність одних генів і активують роботу інших, щоб перепрограмувати клітини в початковий, молодий стан. Нове дослідження допоможе вченим краще зрозуміти цей процес і в підсумку розробити методи, які сповільнять старіння і вилікують супутні захворювання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button