Наука

Немовлята і мавпи користуються однією мовою жестів

Спостереження за дітьми одного-двох років показали, що їх мова жестів майже повністю збігається з жестами, які використовують мавпи — всіх віків.

У віці від одного до двох років, ще не вміючи говорити, діти активно використовують своєрідну «мовуу жестів», зрозуміла і їх батькам, і оточуючим. Можливо, що ця «мова» має досить давню природу: команда європейських дослідників показала, що практично всі жести малюків використовують і шимпанзе. Втім, знайшлися і важливі винятки. Про це Катерина Хобайтер (Catherine Hobaiter) з шотландського Університету Сент-Ендрюс і її колеги пишуть в журналі Animal Cognition.

Людиноподібні мавпи, які живуть в природних умовах, такі як шимпанзе, орангутанги і горили, активно користуються жестами для спілкування. Не так давно вчені визначили більше 80 «слів» цієї мовчазної мови, склавши «Великий словник людиноподібних мавп» (Great Ape Dictionary). Тепер словник поповнився відомостями про ще одного примата — людину, яка також вивчалася в природних умовах, вдома і в яслах, в ході природних взаємодій.

Для того, щоб виключити вплив місцевих культурних факторів, дослідження проводилися паралельно в Німеччині і в Уганді. Автори підкреслюють, що методи спостереження були використані ті ж, що і для мавп. Робота показала, що маленькі люди розділяють з родинними мавпами не просто окремі жести, а практично всі їх цілком, і можуть комбінувати їх у невеликі «фрази».

Всього у дітей було відзначено 52 окремих комунікативних жести, з яких 46 (89 відсотків) виявилися відомі і для шимпанзе, незважаючи на те, що два види розділилися ще 5-6 млн років тому. Втім, є й цікаві відмінності. Так, вчені відзначили, що діти набагато частіше мавп використовують вказівні жести, а помахування відкритою долонею, мабуть, — рух і зовсім унікальний для нашого виду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button