Земля

Бідність змушує хворіти, навіть якщо ліки

Вчені зі Стенфордського університету з’ясували, чому, незважаючи на постійно працюючі медичні програми по боротьбі з шистосомозом, у Сенегалі постійно високий рівень захворюваності. Винні в цьому виявилися погані умови життя, які провокують повторне зараження. На думку дослідників, боротися з подібними недугами тільки за допомогою ліків марно. Ефективними можуть виявитися екологічні методи в поєднанні з роботою з місцевими громадами, боротьбою з бідністю населення та медичними програмами. Робота опублікована в American Journal of Tropical Medicine and Hygiene.

Bilharzia — тропічна хвороба, що викликається паразитами трематодами (кровопивцями). Поширюють її равлики, що мешкають у місцевих водоймах. У хворих уражається сечостатева система і кишківник, а результатом може стати безпліддя, рак сечового міхура, затримки когнітивного розвитку. В рамках боротьби з хворобою уряд Сенегалу поширює серед населення празиквантел — протипаразитарні ліки. Однак за 40 років так і не вдалося перемогти хворобу: хоча у людей, які приймають препарати, постійно відбуваються повторні зараження.

Вчені з’ясували, що проблема не в нехтуванні препаратами. Причиною постійних повторних заражень є спосіб життя місцевих жителів, викликаний бідністю. Люди просто змушені знову контактувати з інфікованими водоймами, і у них немає можливості повністю уникнути.

«Ця вода, ми не можемо не чіпати її. Ми не можемо відмовитися від неї. Якщо ми відмовимося від неї, ми всі станемо безробітними».

Місцеві громади намагаються підтримувати традиції і правила поводження з водою, які зменшать шкоди. Наприклад, у деяких селах під загрозою штрафу заборонено підходити до річки в районі полудня. Дослідження підтвердили, що саме в цей час доби личинки паразита залишають тимчасового господаря-равлика і найбільш активні в пошуку нових постійних жертв.

На думку авторів роботи. найкращий результат у цих умовах можуть давати комплексні програми. Поки влада не змінили на краще умови життя для населення в цілому, слід робити акцент на такі методи, як реінтродукція місцевих креветок, що харчуються равликами: це зменшить популяцію паразитів. Такі програми потребують розвиненого місцевого самоврядування. Люди повинні добре розуміти, як саме вода може і нашкодити і що потрібно робити для зменшення ризиків, чому їм потрібно допомагати розмножувати креветок, на що спрямовані обмежувальні заходи. Робота з місцевими лідерами поступово допоможе впроваджувати санітарні норми і спонукає громади будувати санітарні споруди, краще дотримуватися програм, спрямованих на боротьбу з передачею паразитів.

По суті, без поступового поліпшення умов життя та підвищення включеності «на місцях» будь-яка суто медична ініціатива зверху не буде достатньо ефективною. Схожі результати демонструють, наприклад, дослідження проблем високої захворюваності серцево-судинними хворобами та ожирінням серед бідного населення інших країн. Умови життя, які спонукають людей вести нездоровий спосіб життя перемагають поширення ліків і стандарти, які спускаються зверху.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button