Земля

Які наукові експерименти відкриють нам двері в майбутнє?

Співтовариство ALPHA провело найточніший експеримент з усіх по вимірюванню поведінки нейтральної антиречовини в гравітаційному полі. В залежності від результатів, це може відкрити двері для неймовірних нових технологій. Багато науково-фантастичних технологій надовго (або назавжди) залишаться в області художньої літератури, якщо тільки фізика не зміниться. Але ж багато експериментів можуть перевірити і це?

Мрія про миттєву комунікацію, міжзоряні космічні кораблі і здатності переміщатися в часі – заяложені штампи наукової фантастики. Багато в чому, вони представляють найбільші надії людства, і все ж покладаються на технології, які виходять за рамки того, що відомо на даний час. Тим не менш, постійно проводяться і розробляються нові експерименти. Якщо нам пощастить, що ми можемо знайти за горизонтом? Ітан Зігель з Medium.com відповідає на наступне питання:

«За умови, що нам пощастить, які наукові експерименти, що будуть проводитися в найближчі кілька десятиліть, можуть відкрити перед нами науково-фантастичні можливості?».

Існує кілька фантастичних можливостей, які можуть змінити нашу реальність до кінця 21 століття.

Какие научные эксперименты откроют нам дверь в будущее?
Будь-які ракети, які коли-небудь створювалися, вимагають палива. Але якщо б ми створили двигун на темній матерії, нове паливо можна було б знайти буквально на кожному кроці, що веде через галактику

Темна матерія може бути необмеженим джерелом палива, яке нам не потрібно носити з собою. Одна з найбільших таємниць у науці – це, власне, природа темної матерії. Ми знаємо, що вона існує, завдяки непрямим спостереженнями, і ми знаємо, що її багато. Якщо підсумувати всю звичайну матерію у великій галактиці, виявиться, що темної матерії в п’ять разів більше. І вона майже напевно складається з частинок з деякими загальними властивостями:

  • у них є маса
  • у них немає електричного або кольорового заряду
  • вони взаємодіють гравітаційно
  • вони повинні, на певному рівні, стикатися між собою і/або з звичайною матерією

З відомої формули Ейнштейна E = mc2 ми дізналися, що в темній матерії міститься величезна кількість енергії: в п’ять разів більше, ніж у всій звичайній матерії в сумі. Якщо Всесвіт буде до нас добрий, ми могли б спробувати витягти її.

Какие научные эксперименты откроют нам дверь в будущее?

Розподіл маси скупчення Abell 370, реконструйоване за допомогою гравітаційного лінзування, показує два великих, дифузних гало маси, відповідних темній матерії двох злитих скупчень. Біля та всередині будь-якого скупчення звичайної речовини існує в п’ять разів більше темної матерії

У рамках багатьох експериментів ведеться пошук зіткнень темної матерії як зі звичайною матерією, так і з самою собою. Загалом, існує два типи частинок: ферміони (з напівцілим спіном) і бозони (з цілим спіном). Якщо темна матерія є бозоном, це означає, що це, швидше за все, її власна античастинка, а значить, якщо взяти дві частинки темної матерії і змусити їх взаємодіяти між собою, вони взаємно знищаться. І якщо вони знищаться, то виділять чисту енергію. Іншими словами, це вільне, необмежене джерело енергії, якого є всюди і вдосталь. І його навіть не потрібно брати з собою, якщо ви зважитеся перетнути Всесвіт. Тому, коли ви чуєте про експерименти з пошуку темної матерії, необмежена, вільна енергія – це наша кінцева, бажана мета.

Какие научные эксперименты откроют нам дверь в будущее?

Ілюстрація варп-поля з «Стар Треку», яке скорочує простір перед собою, подовжуючи простір за собою

Антиматерія може мати від’ємну масу, що означає, що вона може бути ключем до варп-двигуну. Якщо ви хочете подорожувати до зірок, звичайні джерела енергії і палива доставлять вас тільки від забору і до обіду. Або ж вони будуть рухатися не швидше швидкості світла. Найближча зірка типу Сонця з потенційно населеними світами, Тау Кита, знаходиться приблизно в 12 світлових роках від нас. Тобто, одна тільки подорож туди і назад займе, принаймні, півжиття. Але якщо б ми могли стискувати простір перед собою, подорожуючи по міжзоряному простору, одночасно розширюючи його позаду, ми могли б дістатися туди набагато швидше. Саме така ідея прийшла в голову астрофізику Мігелю Алькубьерре в 1994 році, який згодом оформив її за канонами суворої науки.

Какие научные эксперименты откроют нам дверь в будущее?Тільки от для вирішення Алькубьерре потрібна негативна маса

Щоб домогтися правильної конфігурації простору-часу, необхідної для розгону варп-двигуна, потрібно виконати дві умови: колосальну кількість енергії і існування негативної маси. Ця негативна маса, про яку поки відомо тільки на папері, потрібна для правильного викривлення простору-часу, а значить і для варп-руху. Але ми ніколи не вимірювали масу частинок антиматерії; вони падають вниз» або «вгору» у гравітаційному полі, це поки невідомо. ЦЕРНовский експеримент ALPHA в даний час вимірює гравітаційні ефекти антиматерії та її поведінка в гравітаційному полі. Якщо відповіддю буде падіння «вгору» у гравітаційному полі, ми просто отримаємо свою негативну масу і зберемо варп-двигун.

Негативна маса також дозволила б нам створити штучну гравітацію. Та ж можливість існування негативної маси у Всесвіті – дозволила нам створити штучне гравітаційне поле. Існування позитивних і негативних зарядів в електромагнетизмі дозволяє нам створювати провідники, маніпулювати електричними полями і екранувати ці електричні поля. Гравітація, наскільки ми зараз розуміємо, володіє тільки одним типом заряду позитивної маси. Існування ж негативної маси дозволило б нам створити справжнє середовище з нульовою гравітацією і забезпечило б нас можливість створювати штучне гравітаційне поле будь-якої величини між двома системами позитивної і негативної маси.

Какие научные эксперименты откроют нам дверь в будущее?

Ідея подорожей у часі постійно спливає у науковій фантастиці. Але якщо у Всесвіті є закриті часоподібні криві, це не тільки можливо, але і неминуче

Всесвіт, що обертається міг би дозволити нам повернутися назад у часі. При цьому, подорож у часі не просто можлива, але і неминуча… в напрямку вперед. Оскільки простір і час об’єднані тканиною простору-часу, потрібен суттєвий струс відомої нам фізики, щоб змусити час текти в зворотному напрямку. У просторі повернутися у вихідне положення досить просто: Земля сама робить це, коли здійснює оборот навколо Сонця, але при цьому відбувається істотна відстань вперед у часі, тобто проходить час, приблизно один рік. «Замкнуту просторово-подібну криву» зробити легко. Однак щоб повернутися до стартової точки в часі, потрібно щось незвичайне: «замкнута часоподібна крива» — це особливість, якої в нашому всесвіті, що розширюється, наповненого матерією немає. Якщо тільки Всесвіт не обертається.

У Всесвіті, який обертається, існує точне рішення, при якому щільність речовини та космологічна константа (вона ж темна енергія) мають певні значення, а Всесвіт повинен мати замкнуті часоподібні криві. Досі ми тільки накладали обмеження на загальне, глобальне обертання Всесвіту, але не виключали його повністю. Якщо Всесвіт буде обертатися з певною швидкістю, яка врівноважується заданою густиною речовини та космологічною сталою, буде абсолютно можливо відправитися назад в часі і повернутися в точне місце, з якого ви починали, не тільки в просторі, але і в просторі-часу. Великомасштабні обстеження структур глибокого космосу, які зможуть забезпечити спостереження обсерваторій WFIRST або LSST, можуть виявити таке обертання, якщо воно є.

Какие научные эксперименты откроют нам дверь в будущее?

Концептуальне зображення супутника NASA WFIRST, який відправиться в космос в 2024 році і забезпечить нам найточніші вимірювання темної енергії, а також зробить інші відкриття

Завжди є більш екзотичні можливості, ніж дозволяє наука – телепортація фізичних об’єктів, миттєве переміщення між розімкнутими розташуваннями (червоточини) або комунікації швидше швидкості світла, — але для цього потрібні більш складні танці з бубнами, ніж проведення простого експерименту з двома можливими результатами. Тим не менш, ми продовжуємо шукати. Наука – це не історія з одним кінцем. Це продовжується детектив, де кожне відкриття, кожна точка даних і кожен експеримент неминуче призводять до більш глибоким питань у майбутньому. Протягом цього шляху важливо тримати розум відкритим.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button