Всесвіт

Білий карлик пережив вибух наднової і став яскравішим

Невелика зірка “відродилася” після космічної катастрофи і навіть збільшила свій блиск – вчені порівнюють її з Обі-Ван Кенобі, який вчинив схоже відродження після загибелі у «Зоряних воєн».

Далека галактика NGC 1309/©NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI / AURA), A. Riess (JHU/STScI)

Білий карлик в далекій галактиці вижив після недостатньо потужного вибуху наднової в 2012 р. А нові спостереження показали, що в результаті цієї катастрофи він навіть збільшив яскравість. Про це розповідається в статті Кертіса Маккаллі (Curtis McCully) і його співавторів, опублікованій в The Astrophysical Journal.

Надновими спалахують зірки, що переживають катастрофічну смерть. Так, наприклад, може загинути білий карлик, що знаходиться в тісній подвійній системі з більшою зіркою – наприклад, червоним гігантом. Поступово перетягуючи речовину від “пухкої” сусідки, він врешті-решт запалюється термоядерним вибухом і розсіюється по космосу. Втім, у наднових підкласу Iax цей процес дає збої: їх спалахи не настільки яскраві, а білий карлик може переживати вибух, викидаючись в простір на великій швидкості. Таку зірку – “зомбі”, що вижила після наднової, вчені виявили в Південному сузір’ї Ерідан.

Спіральна галактика NGC 1309 розташована більш ніж в ста мільйонах світлових років від нас. У січні 2012 р.в ній була зареєстрована наднова типу Iax. Надалі астрономи вивчили архівні знімки космічного телескопа Hubble, який не раз спостерігав далеку галактику, і змогли визначити зірку-попередницю наднової SN 2012z. однак на зображеннях, отриманих вже після вибуху, їх чекав сюрприз: білий карлик вижив.

Зліва – загальний план галактики NGC 1309, праворуч – знімки околиць SN 2012z до, під час і після спалаху / ©McCully et al., 2022

Дотепер вченим не було відомо жодного надійного прикладу такої зірки. Їх існування передбачали моделі, крім того, вивчений білий карлик LP 40-365, швидкий і самотній рух якого найкраще пояснюються надновою. Для SN 2012z лінія від зірки-попередниці до наднової і потім до карлика, що вижив була простежена цілком ще кілька років тому. Однак тепер астрономи помітили нову дивність цієї системи. Після вибуху білий карлик став навіть яскравішим, ніж був до нього.

Кертіс Маккаллі та його колеги пояснюють це слабкістю наднової Iax. Її не вистачило не тільки на те, щоб зруйнувати білий карлик, але і на те, щоб викинути всю речовину сусідньої зірки, що скупчилося в околицях. Після вибуху частина його впала на карлика, збільшивши його блиск. В цьому випадку підвищення яскравості тимчасово, і в майбутньому карлик повернеться до свого звичайного стану, тільки ставши ще більш пухким і тьмяним.

“Виживша зірка трохи схожа на Обі-Ван Кенобі, який відродився як “дух сили” в “Зоряних війнах”, – говорить Енді Хоуелл (Andy Howell), один з авторів нової роботи. – Природа намагалася знищити цю зірку, але вона повернулася навіть сильнішою, ніж можна було собі уявити. Це все ще та ж зірка, але в новій формі. Вона перевершила смерть”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button