Екологія

Біологи дізналися, як короїди визначають відповідні для зараження дерева

Небезпечні шкідники лісу – короїди-типографи – намагаються відкладати личинки в уже ослаблені дерева, наприклад уражені певними грибками. Німецькі біологи показали, що грибкова інфекція змінює запах хвойних і саме ці летючі речовини приваблюють жуків.

©Christian Kanzian

Короїди-типографи (Ips typographus) — одні з найнебезпечніших шкідників лісу. Вони мешкають по всій Євразії, вражаючи хвойні дерева. Їх личинки прогризають ходи під корою, залишаючи характерний малюнок, через якого ці жуки і отримали свою назву. Спалахи чисельності короїдів можуть призводити до масової загибелі дерев.

Спалахам типографа сприяють умови, що послаблюють ліс. Це може бути посуха, через яку утруднюється вироблення смоли, що загоює пошкодження, або ураження дерева деякими грибками. Нова робота вчених з Інституту хімічної екології Товариства Макса Планка показала, за якими саме ознаками короїди визначають заражені дерева. Стаття Йонатана Гершензона (Jonathan Gershenzon) і його колег опублікована в журналі PLOS Biology.

Біологи досліджували дерева, заражені грибами Grosmannia penicillata, присутність яких особливо часто пов’язана з вторгненням короїдів. З’ясувалося, що грибки швидко змінюють характерний для хвойних набір летючих речовин. Уражена рослина вже через 10-12 днів починає активно виділяти нові сполуки, включаючи камфору і туйянол.

Вчені переконалися, що саме цей запах служить жукам вказівкою для зараження. У чутливих антенах короїдів автори дослідження виявили рецептори, здатні реєструвати і туйянол, і камфору. Додаткові експерименти показали, що якщо короїди мають вибір між здоровою та ураженою G. penicillata деревиною, вони віддають перевагу другому варіанту у 100 відсотках випадків. Більш того, їх приваблюють саме ці гриби, а не інші, які виробляють інший набір летких речовин.

Біологи сподіваються, що їх відкриття допоможе в боротьбі з масовими спалахами короїда-типографа. Знаючи, які саме летючі сполуки люблять ці шкідники, можна буде створювати більш ефективні пастки і краще стримувати їх чисельність в лісах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button