Інтернет

Створюється інтернет, який не можна буде заблокувати

Група розробників при участі організації Internet Archive працює над створенням децентралізованого інтернету DWeb, в якому дані будуть зберігатися в вузлах мережі, а не на серверах великих компаній. У такому інтернеті буде практично неможливо заблокувати сайт з міркувань цензури.

Децентралізований інтернет

Група веб-розробників створює так званий децентралізований інтернет, щоб захистити дані користувача від свавілля великих інтернет-компаній, в руках яких ці дані сконцентровані. Проект обговорювався на заході Decentralised Web Summit, який організація Internet Archive провела в Сан-Франциско. У конференції взяли участь 800 розробників та інших фахівців, у тому числі творець всесвітньої павутини Тім Бернерс-Лі (Tim Berners-Lee).

Децентралізований інтернет отримав назву DWeb. Основна ідея полягає в тому, що він буде працювати, не покладаючись на централізованих операторів. Це схоже на те, як у 1980-1990 рр., коли всесвітня павутина тільки починала своє існування, користувачі підключалися прямо до комп’ютерів один одного, пише The Guardian (або подібно до того, як комп’ютери з’єднуються один з одним безпосередньо при використанні торрент-протоколу).

На початку 2000-х ситуація змінилася — користувачі почали здійснювати комунікацію і ділитися даними через централізовані сервіси, що надаються великими компаніями типу Google, Facebook, Microsoft і Amazon.

За словами авторів проекту, у DWeb багато переваг у порівнянні зі звичайним інтернетом. Оскільки дані не накопичуються в руках однієї компанії, знижується ризик їх масового витоку в результаті хакерської атаки. Крім того, централізоване розміщення даних полегшує уряду стеження за громадянами і введення цензури, чого можна уникнути за допомогою децентралізованого інтернету.

У випадку з DWeb уряду, наприклад, китайському, буде складніше блокувати який-небудь сайт, оскільки його дані будуть надходити з комп’ютера користувача з різних місць, як при стрибку торрента. Однак це ж є і недоліком ідеї, оскільки в децентралізованому інтернеті буде важче, наприклад, зупинити розповсюдження дитячої порнографії та інших матеріалів, що порушують закон.

Принципи роботи

Як пояснює Метт Зумвальт (Matt Zumwalt) з Protocol Labs — компанії, яка розробляє системні і інструменти для DWeb — одним з основних принципів роботи децентралізованого інтернету є зв’язок безпосередньо між вузлами мережі, при якій кожен комп’ютер не тільки запитує які-небудь послуги, але і надає їх.

Крім того, звичайний інтернет знаходить і передає дані по посиланнях http і https, тобто орієнтуючись на їх розташування.

«Ми вказуємо на цю локацію, як якщо б дані існували тільки в одному місці. І з цього випливає вся ця монополізація, яка пішла… бо хто б не контролював цю локацію, він контролює доступ до інформації», — пояснює недоліки такого підходу Зумвальт.

DWeb ж буде знаходити контент орієнтуючись безпосередньо на його вміст — що це таке, а не де воно розташоване. Цей підхід дозволить зберігати і передавати дані між комп’ютерами різними способами, а не через один сервер.

В децентралізованому інтернеті персональні комп’ютери будуть використовуватися більш функціонально, ніж зараз.

«Наші ноутбуки стали просто екранами. Вони не можуть зробити нічого корисного без хмари»,
— так характеризує сьогоднішню навантаження на ПК Муніб Алі (Muneeb Ali), співзасновник проекту Blockstack — платформи для розробки децентралізованих додатків.

Блокчейн і криптовалюта

Блокчейн буде використовуватися в децентралізованому інтернеті для того, щоб фіксувати рух даних, реєструвати унікальні імена користувачів і навіть для безпосереднього збереження даних.

Крім того, вже існують криптовалютні проекти, які повинні допомогти створити DWeb. Наприклад Protocol Labs запустила в серпні 2017 р. криптовалюту Filecoin, що дало можливість залучити в проект інвестиції в розмірі $205 млн. Filecoin повинен сприяти розвитку вільного ринку сховищ даних. Якщо у користувача децентралізованого інтернету є вільні потужності, він може розмістити там дані інших користувачів, отримавши за це Filecoin. Якщо йому потрібно розмістити десь власні дані, він оплатить цю послугу криптовалютою. Всі операції записуються в блокчейн.

У DWeb користувачам доведеться частіше платити за доступ до тієї чи іншої інформації, оскільки в децентралізованому інтернеті не буде ефективно працювати бізнес-модель, при якій користувач просто переглядає рекламу, ґрунтується на зібраних даних щодо нього. Наприклад, якщо користувач хоче прослухати пісню, яку хтось записав і розмістив в DWeb, він повинен буде сплатити криптовалютою ключ доступу.

В децентралізованому інтернеті також зникне більшість паролів. У кожного користувача буде тільки один дійсно довгий і невідновлюванний пароль, який буде працювати всюди в DWeb, для підключення до будь-яких додатків. З іншого боку, у разі втрати пароля буде втрачено доступ до всього.

Децентралізовані додатки

Зараз DWeb поки не функціонує, але вже створені програми, які працюють за децентралізованою моделю. Є, наприклад, децентралізований маркетплейс OpenBazaar, аналог документів Google під назвою Graphite Docs, схожий на Instagram додаток Textile Photos, месенджер Matrix і сервіс DTube, за функціями аналогічний YouTube. Існують також децентралізоване соціальні мережі — Akasha і Diaspora. Створено експериментальний браузер Beaker Browser.

Некомерційна організація Internet Archive, яка веде архів матеріалів, розміщених в інтернеті, вже зробила першу спробу децентралізувати власний веб-сайт.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button