Наука

Чим зайняті клітини мозку під час швидкого сну

Як стверджують швейцарські нейробіологи, вони не тільки обробляють отриману за день інформацію, але ще і готуються поїсти.

Copyright: Image by StockUnlimited

Фази швидкого сну, під час яких ми якраз і бачимо сни, не найтриваліші – кожна з них займає приблизно 10-20 хвилин, і в цілому за ніч набирається не більш пари годин. Але незважаючи на таку стислість, вчені впевнені, що швидкий сон має особливе значення – саме в цей час різні регіони мозку демонструють підвищену активність. Втім, розібратися в тому, що саме там відбувається, їм поки повністю не вдалося.

Відомо, зокрема, що під час швидкого сну активізуються мозкові центри, відповідальні за регуляцію спогадів і емоцій. Вважається, що мозок в цей час обробляє отриману за день, відкидаючи непотрібну інформацію і запам’ятовуючи те, що може стати в нагоді в майбутньому.

Але насправді, не все настільки очевидно. Під час швидкого сну також активний, наприклад, і гіпоталамус – невелика і давня область в проміжному мозку, яка під час неспання відповідає, крім іншого, за апетит і прийом їжі.

Дослідивши активність нервових клітин гіпоталамуса мишей, швейцарські нейробіологи з Університету Берна виявили, що під час сну вони проявляють ті ж типи активності, які під час неспання сигналізують про прийом їжі. А придушення цієї активності призводить до порушень харчової поведінки – миші в результаті втрачали апетит і менше їли. Тобто швидкий сон, необхідний для того, щоб підтримувати стабільний прийом їжі, причому не тільки на наступний день.

Щоб зрозуміти це, вчені за допомогою оптогенетичного методу впливали на нервові клітини, «відключаючи» їх активність світловими імпульсами. І результати цього впливу, за словами одного з авторів дослідження Лукаса Ойша, простежувалися навіть через чотири дні – в зміні типів активності клітин, а відповідно, в кількості їжі, яку брали тварини.

Відповідно, для гарного самопочуття важливо, як кажуть вчені, не тільки загальна кількість сну, але і його якість – особливо, для сучасного суспільства, де це якість явно страждає через позмінну роботу, штучного освітлення або ж порушення нормального ритму у молоді. Причому мова йде не тільки про порушення харчової поведінки – ті ж самі ділянки мозку відповідають також за мотивацію і адиктивну поведінку, проте ці зв’язки з фазою швидкого сну швейцарські нейробіологи тільки збираються досліджувати.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button