Земля

Через 5 років на Землі розпочнеться різке потепління?

Вчені припускають, що причиною уповільнення темпів глобального потепління в останні 10 років є потужні вітри в Тихому океані. Це означає, що як тільки вітри знову вщухнуть, температура на планеті різко почне зростати.

Через 5 років на Землі розпочнеться різке потепління?

Незважаючи на безперервне збільшення кількості парникових газів в атмосфері, глобальна середня температура повітря біля поверхні Землі залишається більш-менш стабільною з 2001 року. Вчені запропонували різні механізми для пояснення цього явища. Власне причина цього явища відома: знижена температура у східній частині Тихого океану. Проте до цих пір причина, по якій ця частина океану не нагрівається, невідома. Нова гіпотеза свідчить, що причиною може бути зростання швидкості вітрів над океаном. Аномально сильні вітру можуть охолодити приповерхні шари повітря планети на 0,1-0,2 градуса Цельсія. Це пояснює уповільнення темпів глобального потепління.

poteplinia_resized

Схема тенденцій температури і циркуляції океану і атмосфери в Тихому океані протягом останніх двох десятиліть. На малюнку видно, як сильні вітри «заганяють» теплі води під поверхню океану

За останні 20 років сила пасатів, вітрів, що дмуть через Тихий океан у західному напрямку, істотно збільшилася – найсильніші з них тепер в 2 рази потужніші, ніж раніше. Сила цих вітрів набагато вища, ніж передбачали всілякі моделі, що відображають процеси глобального потепління.

Вчені з Університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї, Австралія, вирішили перевірити вплив зміни сили пасатів на глобальний клімат і включили ці зміни в комп’ютерну модель.

Вчені виявили, що п’яти років потужних пасатів було достатньо, щоб розкрутити потужні океанічні течії і відправити теплі приповерхневі води вглиб океану. Завдяки цьому, ми спостерігаємо охолодження поверхні океану і зниження темпів глобального потепління. Саме так сильні пасати уповільнюють нагрів планети.

На жаль, у цього процесу є і негативний бік: теплі води нікуди не зникають, а лише накопичуються в океані на невеликій глибині приблизно 125 м. Вчені вважають, що одна з причин посилення вітрів пов’язана з особливим циклом, так званим десятирічним тихоокеанським коливанням (IPO). Якщо це так, то період сильних вітрів неминуче закінчиться і коли це станеться, тепло з підповерхневих вод швидко нагріє атмосферу.

Якщо австралійські вчені мають рацію, і зміна сили вітрів пов’язана з циклом IPO, то сильні вітри вщухнуть через 5-6 років, і після цього глобальна температура почне різко зростати.

Більш ранні дослідження припускають альтернативне пояснення уповільнення потепління: Земля нагрівається менше через зниження яскравості Сонця або забруднення атмосфери, яке сприяє випромінюванню в космос більшої кількості тепла. Але навіть якщо вірні обидві ці гіпотези, а також гіпотеза циклу IPO, то це також неприємна новина, так як від такої кількості «охолоджуючих факторів» Земля повинна нагріватися набагато менше, ніж зараз.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button