Різне

Цікаво про граніт

granit_250Однією з майже п’яти тисяч гірських порід, яка користується величезним попитом, є граніт. Ця витончена порода виникає з вулканічних мас, які з’являються в результаті найсильніших вивержень вулканів. Ці маси тверднуть протягом десятків, сотень років. За цей час вони отримують свій неповторний вигляд.

Граніт – найчисленніша в континентальній земній корі гірська порода, яка виникла в результаті тривалого застигання в дуже глибоких надрах магматичних мас. Ще один фактор під впливом якого може утворитися граніт, це метаморфізм.

Це явище, коли під дією тиску і термофакторів з надр земного покриву виділяються різні гази. Граніт утворюється або магматичним, або метаморфозним способом. Але бувають винятки, коли видобутий граніт є породженням відразу двох цих способів, такий метод виникнення граніту, називають змішаним.

За хімічними складом граніт класифікується як полімінеральна порода, до складу якої входить кілька різних мінералів. До основних мінералів у складі граніту відносяться польовий шпат (35-40 %) і кварц (25-35 %). Саме від складу шпату і залежить забарвлення граніту.

Найпоширеніше забарвлення це світло – сіре, але також не рідко трапляються і інші кольори: жовтий, зелений, червоний і навіть рожевий. У складі граніту, кварц майже не помітний, він міститься в структурі граніту у вигляді кристалічних гранул. Іноді ці кристалики мають блакитний відтінок, в цьому випадку і граніт має таке ж забарвлення, але найчастіше ці гранули безбарвні.

За розмірами цих кристалів, граніти класифікують по групах: дрібнозернисті – діаметр гранул менше 2 мм; середньозернисті діаметр від 2 до 5 мм; і грубозернисті мають діаметр 5 мм і більше. Дрібнозернисті самі затребувані, оскільки вони найбільш довговічні. Вироби з дрібнозернистого граніту служать сотні років. Тому граніт служить хорошим матеріалом для памятників. Вироби з нього це ціле мистецтво, відточене майстрами на , це гідна шана нашим померлим рідним.

Місць, де є родовища граніту, по всій планеті багато. Граніт добувають на Кавказі, в Україні, Сибіру, Середній Азії, Китаї, Фінляндії, Бразилії і в безлічі інших країн.

Граніт дуже часто використовують для облицювальних і будівельних робіт, так як найбільш довговічних матеріалів дуже мало. Вироби з вищого сорту дрібнозернистого граніту набувають перші ознаки руйнування більш ніж через 500 років. За ці достоїнства його в народі називають “Вічним каменем”.

Граніт дуже стійкий до фізичних впливів, до таких як стиснення, тертя, стирання. Це дуже щільний (2,6-2,7 т / м.кв) і міцний природний камінь. Він удвічі міцніший, ніж мармур, і це при тому, що мармур теж відносять до одного з міцних матеріалів. Граніт міцний завдяки високому вмісту у своєму складі кварцу, процентне співвідношення якого найчастіше перевищує 65 відсотків. Через підвищену міцність граніту при його обробці: шліфовці, різанні використовують пилки з алмазним напиленням. При правильній шліфовці граніт набуває дзеркального покриття, але при всій своїй міцності зовнішній вигляд граніту іноді псують тріщинки, які можуть виникнути при обробці, видобутку, від перепадів температури. Цей матеріал дуже стійкий до зміни своїх властивостей, без зміни зовнішнього вигляду і своїх властивостей може існувати близько трьохсот циклів замерзання і відтавання.

Ще одна перевага граніту перед мармуром, це те, що він не вимагає додаткової обробки для захисту від фізичних і окислювальних впливів. Граніт володіє дуже високою вогнестійкістю і починає змінювати свою структуру при температурі вище 600 градусів. Граніт дуже стійкий до поглинання вологи, (коефіцієнт водопоглинання 0,05-0,17 %.). З цих же причин, граніт добре переносить високі температури. Саме за цей комплекс заслуг граніт так часто використовується при влаштуванні набережних, портів і причалів.

Граніт так само дуже часто використовують при внутрішній обробці приміщень, спорудженні витончених сходів і підвіконь, створенні барних стійок і стільниць. Плануємо зруйнувати чутки і міфи про підвищений рівень радіації в цьому матеріалі, граніт відноситься до 1 класу радіаційно безпечних будівельних матеріалів. Ці чутки виникли через те, що граніти фонять, але це відбувається не через підвищену радіоактивності, а по причині вмісту у складі граніту таких мінералів як церій, лантану та інші. Тому граніт без побоювань можна використовувати і для внутрішньої обробки приміщень.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button