Екологія

Через брак води на Землі розпочнеться ядерна війна

Перший ядерний конфлікт на нашій планеті може спалахнути між Індією і Пакистаном через наростаючі проблеми навколо доступу до питної води на півострові Індостан і конфліктів навколо акваторії річки Інд, заявляють вчені з університету ООН.

1a0712411347f028d8584770192df964
“Басейн річки Інд є водною “годинниковою бомбою”, яка може вибухнути в будь-який момент, збільшивши дефіцит водних ресурсів в регіоні і викликавши непоправні зміни в кліматі. Існують і інші конфлікти, пов’язані з доступом до води, і ми аналізуємо їх сьогодні для того, щоб Земля могла вийти на траєкторію мирного та сталого використання водних ресурсів”, — заявив Володимир Смахтін, директор Інституту водних ресурсів, навколишнього середовища і здоров’я ООН в Гамільтоні (Канада).

Як розповідає вчений, конфлікт навколо водних ресурсів на Індостані загострився в останні роки – буквально місяць тому Індія заявила про припинення роботи постійної двосторонньої Комісії по річці Інд, яка керувала водними відносинами між Індією і Пакистаном з 1960 року, коли ці країни підписали договір про води Інду.

В рамках цієї угоди Індія отримала право користування водами трьох східних приток Інду, а Пакистан – водами двох його західних приток і власне самого Інду. Цей договір був породжений побоюваннями Ісламабаду про те, що Делі може позбавити його доступу до води, перекривши ті притоки, які протікають по території Індії, в тому випадку, якщо між цими країнами в черговий раз спалахне війна.

У вересні 2016 року уряд Індії вперше висловило намір переглянути цю угоду або вийти з неї, що офіційний Ісламабад оголосив ворожою дією з боку Делі і заявив, що подібний крок індійського уряду буде розцінений як “акт війни”.

Експерти університету ООН проаналізували ситуацію і дійшли висновку, що нестача питної води в Індостані дійсно є дуже серйозною проблемою, яка, за відсутності кооперації між Індією і Пакистаном і продовження поточного вектора їх відносин, може призвести до війни між ними в найближчому майбутньому.

Частина цієї проблеми зумовлена зовнішніми причинами – зміною клімату, яке поступово зменшує обсяги стоків притоки Інду, а також зростаючим споживанням води у двох прилеглих до Індії і Пакистану країн – Китаю та Афганістану. За оцінками вчених, Інд і всі інші річки Південної Азії найсильніше постраждають від зміни клімату, і його наслідки у вигляді посух і хронічної нестачі води швидше за все виявляться в регіоні.

Друга частина проблеми має внутрішній характер – Індостан вже сьогодні має проблеми із забезпеченням себе водою, і подальше зростання дефіциту водних ресурсів може породити внутрішньополітичну нестабільність в цих країнах, особливо в Пакистані, де рівень споживання води особливо високий, а політична система перебуває на межі”недо-держави”.

Як зазначає Роберт Вірсінг, один з авторів доповіді Університету ООН, тривала історія конфліктів між трьома ядерними державами регіону – Пакистаном, Індією і Китаєм – дозволяє говорити лише про вкрай негативні прогнози і підвищення ймовірності розвитку конфлікту в найближчі роки, у тому числі і в ядерному вимірі. Відмова від угоди 1960 року, за його словами, тільки підвищить таку ймовірність.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button