Наука

Через глобальне потепління квіти змінюють забарвлення

Зміни температури і ослаблення озонового шару змушують квіти адаптуватися до нових умов і змінювати вміст фарбувальних пігментів в пелюстках.

Image by Pixabay

Клімат планети змінюється, а разом з ним — живий світ. Зростання температури і ослаблення озонового шару впливають на забарвлення рослин. Автори нової статті, опублікованій в журналі Current Biology, зібрали і узагальнили дані за останні 75 років, показавши, що вміст пігментів в кольорах змінюється. Це може бути пов’язано зі збільшенням частки ультрафіолетового випромінювання, яке досягає поверхні Землі.

Варто згадати, що забарвлення квітів покритонасінних рослин призначається зовсім не для людей. Воно потрібне для залучення комах, зорова чутливість яких сильно зміщена щодо нашої в область ультрафіолету. Ті ж пігменти захищають клітини самої рослини від пошкодження УФ-випромінюванням, і у тих з них, які піддаються цьому впливу більше (наприклад, що ростуть на високогір’ї або ближче до екватора), в пелюстках міститься більше фарбувальних молекул.

Меттью Коскі (Matthew Koski) з американського Університету Клемсона і його колеги вирішили перевірити, як змінюють зміст пігментів діяльність людини й тривале глобальне потепління. Для цього вчені проаналізували гербарії, збережені їх попередниками починаючи з 1941 року. В цілому вони розглянули 1238 квітів 42 видів, що виростають в Північній Америці, Європі та Австралії. Їх пелюстки знімали в УФ-світлі, щоб простежити кількість поглинаючих випромінювання пігментів. Потім вчені зіставляли отримані цифри з даними моніторингу повітря і температури у відповідний час і у відповідному регіоні.

Суцвіття перстачу (Potentilla crantzii), зафіксовані в 1977 і 1999 роках: під УФ-променями різниця помітна неозброєним оком / © Matthew Koski

Справді, з’ясувалося, що протягом 1941-2017 років вміст пігментів у всіх вивчених рослинах змінювався з середньою швидкістю два відсотки в рік. Однак напрямок цих змін залежав від особливостей самої квітки. Наприклад, у жовтця з їх широко розкритими суцвіттями зниження рівня озону і зростання УФ-радіації приводили до скорочення вмісту пігментів.

А для рослин з закритими суцвіттями — начебто пухирчатки — ключовою виявилася температура: ультрафіолет на кількості пігментів не позначається, зате потепління зменшувало його. Це легко пояснюється будовою суцвіть. Зімкнуті пелюстки пухирчатки самі захищають пилок від небезпечного УФ-випромінювання, зате для них критичною стає небезпека перегріву. Зниження кількості пігментів дозволяє поглинати менше енергії.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»