Земля

Незаконна людська діяльність викликає сотні смертельних зсувів

Кількість смертоносних зсувів у всьому світі зростає, і винна в цьому незаконна людська діяльність, говорять вчені.

Фахівці з Університету Шеффілда ретельно проаналізували звіти за багато років і прийшли до висновку, що дії зсувів значно недооцінюються. Протягом 13-річного періоду, вивченого групою, сталося близько 4800 смертельних зсувів, з яких більше 700 були пов’язані з діяльністю людини.

Ця проблема найбільш яскраво виражена в Азії: такі країни, як Індія, Пакистан і М’янма, займають перше місце серед країн, в яких стрімко зростає кількість зсувів, викликаних людьми.

У загальній складності зсуви забрали життя понад 50 000 чоловік, а в період між 2004 і 2016 роками, причому більшість смертей зареєстровано в бідних регіонах.

Причиною зсувів часто є нерегульовані і незаконні види діяльності, такі як видобуток і збір матеріалу зі схилів для використання в будівництві.

«Ми знали, що люди чинять дедалі більший тиск на їх місцеве середовище. Але для нас було несподіванкою виявити в базі даних чіткі тенденції того, що смертельні зсуви були викликані видами людської діяльності, які набирають обертів у всьому світі: будівництво, незаконне видалення матеріалів зі схилів і видобуток корисних копалин», — сказала доктор Мелані Фруд, провідний автор дослідження.

Матеріали зі схилів можуть використовуватися, наприклад, в будівництві будинків. Крім того, вчені виявили кілька випадків, коли дітей накрило обвалом під час збору кольорової глини для використання у релігійних торжествах.

«Необхідно інформувати спільноти, які проводять таку практику, про заходи безпеки. Це врятує життя», — сказала доктор Фруд.

У районах Гімалаїв у Непалі і Індії багато смертельних зсувів були викликані дорожньо-будівельними роботами в сільських районах, в той час як в Китаї більшість мала місце на міських будівельних об’єктах.

«Поширеність зсувів у цих умовах свідчить про те, що правила захисту працівників і громадськості недостатньо ефективні або недостатньо дотримуються. У випадку з дорогами збереження безпеки під час будівництва утруднено, коли економічно неможливо повністю закривати дороги через занадто довгий шлях об’їзду», — зазначила науковець.

Робота вчених також підтвердила результати попередніх досліджень, згідно з якими майже 80 % зсувів були викликані інтенсивними зливами. Один з таких прикладів — зсув 2013 року в Індії, який стер з лиця землі ціле село.

Щоб попередити майбутні трагедії, автори закликають ввести належне правове регулювання та освітні програми в регіонах, найбільш схильних до ризику.

Дослідження опубліковане в журналі Natural Hazards and Earth System Sciences.

Кнопка «Наверх»
Закрыть