Земля

Через зміну клімату на Землі з’явився дефіцит азоту

Експерти з різних дисциплін почали відзначати різке скорочення доступного азоту в екосистемах по всьому світу. Вони вважають, що ця тенденція пов’язана з антропогенною зміною клімату і може мати «далекосяжні наслідки». Текст про це опублікували у журналі Science.

Image by jplenio from Pixabay

У статті, написаній під керівництвом старшого автора Ендрю Елмора, професора ландшафтної екології центру наук про навколишнє середовище Університету Меріленда і Національного центру соціально-екологічного синтезу (SESYNC), зібрані численні дані про дефіцит азоту у світі і його потенційні наслідки.

«Ця проблема вже давно знаходиться в полі зору вчених, — зазначила Рейчел Мейсон, яка брала участь в дослідженні. – В експериментах ми бачили деякі докази цього, але вони були розкидані по всій спільноті дослідників і в різних областях».

Азот – один з найважливіших елементів для життя на Землі: це основний компонент повітря, ключовий будівельний блок для білків і важливий інгредієнт в сільськогосподарських добривах, необхідних для прожитку населення планети.

Зростаюча обізнаність про зниження доступності азоту була дещо затьмарена зусиллями по боротьбі з протилежною проблемою: надлишком антропогенного забруднення азотом. Промислова та сільськогосподарська діяльність подвоїла глобальне розмаїття реактивного азоту, в результаті чого цей елемент часто просочується в екосистеми. Це підвищує ризик виникнення мертвих зон з низьким вмістом кисню, шкідливого цвітіння водоростей, знижує біорізноманіття і породжує інші негативні наслідки.

Велика увага приділяється пом’якшенню проблеми надлишку азоту в певних екосистемах, але нова стаття спрямована на посилення зворотної тенденції, також викликаної антропогенним тиском, яка призводить до зниження доступу до життєво важливого елементу в інших сферах.

Вчені відзначили, що ця проблема, як і багато інших, пов’язана зі споживанням людиною викопного палива. Викиди парникових газів в результаті діяльності людини ввібралися в атмосферу Землі, підвищивши рівень вуглекислого газу (CO2) в атмосфері до найвищої позначки за мільйони років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button