Земля

Етна може виявитися не вулканом, а гігантським гейзером

Знаменита гора Етна в Сицилії може виявитися гігантським гейзером, а не вулканом, на що вказує незвично велика кількість пари та інших летких речовин в її викидах, заявляє учений.

«Цей вулкан схоже за принципами своєї роботи на гігантський гейзер або, в якомусь сенсі, на вихлопну трубу. В ролі цієї труби виступають вузька система «лавопроводів», через які на поверхню Землі піднімаються мільйони тонн гарячої води і газу. Якщо вона «забивається» щільною лавою, то тоді викиди газу припиняються і вулкан «випльовує» цю тверду пробку, а коли вона прочищається, він викидає в основному газ і пар», — пише Кармело Ферліто (Carmelo Ferlito) з університету Катанії (Італія).

Вулкан Етна є одним з найбільш неспокійних геологічних об’єктів на Землі – він практично постійно вивергає лаву, пар і проявляє інші ознаки активності, а його жерло ніколи не стоїть на місці і постійно змінює своє положення. За поточними оцінками вчених, його становище змінювалося як мінімум три рази за останні 40 років, і кожен рік Етна вивергає кілька десятків мільйонів тонн лави.

Іншою незвичайною особливістю головної гори Сицилії є те, що вона викидає в атмосферу велику кількість пилу, пари і різних летких речовин, чия маса сьогодні оцінюється приблизно в 7 мільйонів тонн. Більшість геологів вважає, що це пов’язано з особливим хімічним складом магми в надрах Етни і незвичайним пристроєм її магматичної камери.

Ферліто вважає, що існує набагато більш просте пояснення і тієї, і іншої дивної поведінки Етни – насправді, ця гора є не справжнім вулканом, а величезним гарячим джерелом, який прокачує через себе мільйони тонн води та інших летких елементів, більша частина яких залишає вулкан не через жерло, а через численні тріщини на його схилах.

На подібний висновок його наштовхнули дивацтва в хімічному складі лави і викидів Етни. Як зазначає дослідник, зразки лави з глибин гори містять у собі приблизно 3,5% води, що є високим, але не рекордним показником. З іншого боку, сам вулкан викидає приблизно в 1,5 рази більше води та інших летких речовин, ніж базальту та інших твердих гірських порід, що приблизно в 10 разів більше, ніж показують теоретичні розрахунки.

Відповідно, якщо вірити подібним вимірами, «лава» Етни повинна складатися на 70% з води, вуглекислоти, двоокису сірки та інших летких речовин, що знаходяться в проміжному стані між рідиною і газом, і лише 30% її маси припадає на тверді гірські породи.

Такий екзотичний склад лави, як зазначає вчений, не характерний для жодного іншого вулкана, і тому йому довелося фактично з нуля прорахувати те, як змінюється її поведінка по мірі підйому до поверхні Землі. Ці розрахунки показали, що Етна насправді є гейзером, «засмічення» якого призводить до вивержень базальту та інших порід.

Коли ця лава піднімається до позначки приблизно в 2-3 кілометри від поверхні Землі, суміш порід і летких речовин різко розділяється і газ спрямовується в атмосферу, рухаючись через тріщини і головне жерло Етни. Важкі породи починають накопичуватися всередині «лавопроводів» і через деякий час вони блокують рух газу, що призводить до різкого наростання тиску в надрах вулкана.

У певний момент часу газ «вибиває» ці кам’яні пробки і виштовхує лаву на поверхню, викликаючи вибухоподібні виверження, які нерідко відбуваються на Етні. Подібним чином, як вважає Ферліто, можна пояснити і високий рівень активності головного вулкана Сицилії, і незвичайний склад його викидів.

Кнопка «Наверх»