Наука

Черв’яки можуть “винюхувати” ознаки раку легенів

Круглий черв’як C. elegans визначає ракові клітини за запахом і рухається до них.

Автори нової роботи створили пристрій, який використовує крихітних черв’яків для виявлення клітин раку легенів. Воно допоможе лікарям неінвазивно діагностувати рак на більш ранній стадії.

Рання діагностика раку має вирішальне значення для ефективного лікування, говорить Нарі Джанг, аспірант. Тому методи скринінгу раку повинні бути швидкими, простими, економічними і неінвазивними, зазначає він.

Нині лікарі діагностують рак легенів за допомогою візуалізуючих тестів або біопсії, але ці методи часто не здатні виявити пухлини на більш ранніх стадіях. Навіть собак можна навчити винюхувати рак у людини, але тримати їх в лабораторіях непрактично.

Автори нової роботи вирішили використовувати крихітних черв’яків нематод, які близько 1 мм в довжину. Їх легко виростити в лабораторії, а також вони володіють винятковим нюхом. Тому їх можна використовувати для розробки неінвазивного діагностичного тесту на рак.

“Клітини раку легенів виробляють інший набір молекул запаху, в порівнянні з нормальними клітинами. А ще добре відомо, що нематод залучають або відштовхують певні запахи, тому нам спала на думку ідея, що їх можна використовувати для виявлення раку легенів”, – говорить Сік Чой, доктор філософії, головний дослідник проєкту

Команда зробила чіп з полідиметилсилоксанового еластомеру. На кожному його кінці був отвір, з’єднаний каналами з центральною камерою.

Дослідники помістили чіп на агарову пластину. На один його кінець вони додали краплю живильного середовища з клітин раку легенів, а на інший середовище з нормальних фібробластів легенів. Вони розташували черв’яків в центральній камері і через годину помітили, що більшість поповзло до середовища раку легенів. Для порівняння, у черв’яків з мутацією в ген рецептора запаху – odr-3 – не було такої особливої реакції на живильне середовище з клітин раку легенів.

Пристрій був в 70% випадків ефективним. Автори сподіваються підвищити як точність, так і чутливість методу, використовуючи хробаків, які раніше піддавалися впливу середовища ракових клітин і володіють «пам’яттю» про специфічні для раку молекулах запаху.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button