Всесвіт

Чи економічно вигідні космічні дослідження?

Існує упереджена думка, що витрати на дослідження космосу непродуктивні і малоефективні. Отримувати віддачу ми почнемо тільки в далекому майбутньому: привозити корисні копалини, колонізувати інші планети і т.п. – все це справи не сьогоднішнього дня. Зараз ми жертвуємо кошти тільки заради чистої науки.

Чи економічно вигідні космічні дослідження?

Така думка помилкова. За останні роки ми отримали по суті справи нову науково – технічну революцію, пов’язану з досягненнями в космічних розробках. Досить відзначити супутниковий зв’язок та космічну навігацію (системи ГЛОНАСС і GPS), глобальний прогноз погоди, управління ліквідацією стихійних лих і катастроф, розвиток систем управління рухом транспорту всіх видів.

Читайте також: Земля занурюється в темряву через глобальне потепління

Підключилися до цього процесу приватні космічні компанії. Вони ведуть справу ефективно, рахують кожен долар і отримують хороші фінансово-економічні результати. Так, корпорація NASA на кожен вкладений долар отримує 10, а європейські і японські компанії – 3 долари. Треба ще мати на увазі, що ці компанії не тільки самофінансовані, але і створюють додаткові робочі місця. Зростання величини продуктів світової економіки щорічно складає вагому цифру – близько 300 млрд. доларів.

Позитивним явищем у цій сфері стало спільне співробітництво різних країн. Яскравий приклад – Міжнародна космічна станція (МКС). На її борту трудяться представники різних країн, вирішуючи важливі завдання дослідження космічного простору. Проте темпи робіт, у порівнянні з 60 -ми роками дещо знизилися. Про це наочно свідчать розміри фінансування. При виконанні програми «Аполлон» Національно космічне агентство США в рік вкладала більше 23 млрд. доларів. А останнім часом ця цифра знизилася на 6 млрд. доларів.

Читайте також: Чи можна зробити з Марса другу Землю?

Фахівці вважають, хороший спосіб оживити і прискорити дослідження космічного простору є колонізація інших планет Сонячної системи. Вчені прогнозують, що вже через 90 років на Марсі буде функціонувати повноцінна база землян. Передумов до цього є достатньо: майже як на Землі триває марсіанська доба, є в достатній кількості вода, марсіанський ґрунт родючий. Надлишки вуглекислого газу на цій планеті поступово людина доведе до необхідної норми, і повітря Марса стане придатним для дихання землян.

Враховуючи стрімкий розвиток Китаю та Індії, можна припускати, що ці країни цілком можуть скласти конкуренцію європейським країнам і США. Адже в найближчі 20-30 років вони перевищать обсяги економіки Сполучених Штатів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button