Земля

Чи можуть гриби врятувати планету і позбавити нас від хвороб?

Що ви знаєте про гриби? Насправді ми стикаємося з представниками «третього царства природи» набагато частіше, ніж можна подумати. Кожен раз, коли ви бачите на продуктах цвіль, п’єте прохолодний квас, відчуваєте свербіж після укусу комара чи отримуєте укол антибіотиків – ви зустрічаєтеся з грибами або прямими результатами їх діяльності. Здавна люди відчували, що гриби сильно відрізняються від рослин і тварин, їх вважали чимось потойбічним, пов’язаних з пеклом. Сьогодні ми знаємо, що гриби – невіддільна частина екосистем Землі, просто вони відрізняються від інших живих організмів. Щобільше, вчені вважають, що гриби можуть врятувати світ. Але як?

А ви знали, що гриби всмоктують їжу всією своєю поверхнею, як рослини? Проте як і ми, вони отримують енергію, споживаючи інші форми життя, а не шляхом фотосинтезу.

Грибниця – це вегетативне тіло гриба, яке складається з тонких переплетених ниток – міцелій.

Третє царство природи

Перш ніж зрозуміти, чому деякі дослідники називають гриби «рятівниками планети», давайте трохи згадаємо уроки біології. Гриби, рослини і тварини, мають три форми розмноження: вегетативне (наприклад, шматочки грибниці), безстатеве і статеве. Це важливо, оскільки саме за способами статевого розмноження вчені поділяють гриби на класи. Але статеве розмноження грибів – це дуже складне питання, яке неможливо повністю розглянути в невеликій статті, тому ми в загальних рисах розповімо вам самі основні факти.

Дослідники виділяють три класу грибів:

  • Недосконалі гриби
  • Сумчасті гриби
  • Базидіоміцети
До речі, гриби – це досить «важка» їжа

Це може здатися дивним, але у деяких грибів взагалі немає статевого розмноження або воно настільки складне і приховано від очей, що дослідники поки його не виявили. Такі гриби заведено відносити до класу «недосконалих грибів». Сюди відносяться знамениті пеніцили, з яких, до речі, виготовляють не тільки антибіотики, але і такі сири як «Камамбер» і «Рокфор». До недосконалих також належать гриби роду аспергіл, які вражають переважно палітурки книг і картини. Однак людській винахідливості немає меж і в Японії за допомогою аспергілу готують рисову горілку – саке. Це ж відноситься і до соєвого соусу.

Ще одними представниками класу недосконалих грибів є ґрунтові гриби. Деякі з них хижі і полюють на черв’яків-нематод, а ще серед таких грибів зустрічаються небезпечні паразити рослин і тварин, наприклад, гриб кордіцепс однобокий або рисовий гельмінтоспорий, який став причиною масового голоду в Індії в 1943 році, знищивши рисові посіви. Вцілому, клас недосконалих грибів може чинити руйнівний, катастрофічний вплив на життя людини.

Другим класом є сумчасті гриби, в який входить третина всього грибного царства. До сумчастих відносяться сморчки, строчки, трюфелі, більшість дріжджів і багато паразитів, куди вже без них. В результаті статевого процесу у представників цього класу утворюється «мішечок» з вісьмома спорами всередині – сумка, ось звідки така назва. Коли сумка лопається, спори розлітаються в різні боки, немов м’ячики, іноді на півметра. Примітно, що у кожного гриба тисячі і навіть мільйони сумок.

Підберезники, також як підосичники, сироїжки, шампіньйони і багато інші належать до класу базидіоміцетів.

Третій, останній клас грибів – це базидіоміцети, до яких належать всіма улюблені білі гриби, підберезники, підосичники, печериці, сироїжки та інші. В результаті статевого розмноження у таких грибів утворюються не сумки, а базидії зі спорами. Базидії можна порівняти з надутою рукавичкою з двома-чотирма пальцями. На кінчиках «пальців» прикріплені спори, які відриваються від рукавички після дозрівання. Але якщо деякі гриби-паразити по-справжньому небезпечні, то чому дослідники вважають, що за допомогою грибів можна врятувати планету?

Як гриби рятують Землю?

У статті видання Discover пишуть про Пола Стемеца – американського міколога і підприємця, який продає різні грибні продукти і пропагує використання лікарських грибів у медицині. У своїй книзі 2005 року під назвою «Бігучий міцелій: як гриби можуть допомогти нам врятувати світ», Стемец пише: «Гриби, що виробляють гриби можуть істотно змінити гру гри в таких незрівнянних областях, як медицина, лісове господарство, пестициди і боротьба із забрудненням навколишнього середовища.» Він провів останні 25 років проповідуючи це всім, хто готовий слухати.

Як би поетично або дивно не виглядала діяльність Стемеца, його уявлення про те, що гриби з’єднують імунну систему людини і навколишнє середовище, засноване на твердій біології, адже на еволюційному дереві царство тварин і царство грибів проростають з однієї гілки. Так чи інакше, гриби дивним чином пов’язують воєдино життя рослин, тварин і саму Землю. Існує близько 1,5 мільйона видів грибів, включаючи дріжджі й цвілеві грибки, а також макрофунги, які виробляють гриби. Всі ці організми – про які ми розповідали вище – мають спільні з тваринами основні риси: вони вдихають кисень і видихають вуглекислий газ, а ще вони сприйнятливі до багатьох мікробів, до яких сприйнятливі люди.

Могут ли грибы спасти планету и избавить нас от болезней?
Пол Стемец в гостях у Джо Рогана. Приватна кампанія Стемеца Fungi Perfecti продає вишукані і лікарські гриби (поряд з наборами для вирощування, грибними добавками й пов’язаними з грибами книгами та сувенірами) поштою і в магазинах здорового харчування.

Коли гриби колонізували Землю мільярд років тому, деякі з них зайняли нішу великих “переробників” землі — а це справжній ключ до створення грунту. Міцелії грибів виділяють ферменти і кислоти, які перетворюють гірську породу в біологічно доступні мінерали і розплутують довголанцюгові молекули органічної речовини в легкозасвоювану форму. Грибкові міцелії утримують грунт разом, допомагають йому утримувати воду і роблять її поживні речовини доступними для рослинності. Нагадаємо, що міцелії це вегетативне тіло грибів, яке складається з тонких розгалужених ниток, що називаються гіфами.

Коли Стаемец культивував цвіль у своїй лабораторії, білий круг міцелію поширився по чашці Петрі; незабаром він був покритий зеленими спорами. Дослідник переніс шматочки цвілі на інші страви, де вони розмножувалися протягом кількох поколінь. Зрештою, білі смуги з’явилися серед зелених в одній тарілці, де міцелій (можливо, через пошкоджений ген) відставав у виробництві спорів. Потім він узяв частину білого матеріалу і культивував його протягом багатьох поколінь, у результаті чого цикл спороутворення був затриманий на декілька днів або довше.

Це, як розповідає сам Стемец, дозволить позбавлятися від таких комах, як мурахи та інші шкідники: заразивши цим видом цвілі, наприклад, рисові зерна. Через відтерміноване спороутворення, комаха, яка спробувала зерна загине через кілька годин. Після того, як всі комахи помруть, ймовірно, запах їх запліснявілих тіл попередить інших від небезпеки. Подальші випробування показали, що інші штами цвілі M. anisopliae і Beauvaria bassiana, також можуть бути модифіковані для залучення і подальшого знищення широкого спектру комах. Точно також багато видів цвілі й інші результати діяльності грибів, можуть бути корисні для здоров’я і використані в якості добрив для грунту, якому загрожує руйнування.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button