Авто

Чи варто ставити сабвуфер в машину і чим це обернеться?

Уявіть собі симфонічний оркестр чи рок-групу без барабанів — навряд чи ви будете насолоджуватися такою музикою. Нагадаємо, що звичайні широкосмугові гучномовці добре відтворюють лише середні частоти, а решта звучать тихо і нечітко. Тому, відмовившись від сабвуфера, ви втрачаєте частину звукової картини. Наскільки велика втрата? Це залежить від музичного твору і від вашого організму. У деяких людей — таких небагато — від низьких звуків болить голова. Їм явно не варто витрачатися на придбання сабвуфера. Наша порада: перш ніж наважитися на покупку, послухайте, як така система звучить у знайомих або на автомобільній виставці.

Є й інша крайність — коли водій регулює звук так, що чутні тільки ударні інструменти, а музичний твір спотворюється до невпізнання. Не будемо сперечатися про смаки, оскільки розмову про устрій сабвуферів вважаємо більш продуктивною.

foto_cikavosti_22.10.2014-08_resized

Почнемо з того, що вони крупніші широкосмугових динаміків — найчастіше 10-15 дюймів в діаметрі (25-38 см). Ще потрібно знати, що сабвуферу необхідний свій підсилювач. Напевно прогрес в електроніці скоро дозволить розмістити його в магнітолі стандартного розміру, але зараз вам доведеться вибирати між окремим підсилювачем і вбудованим в корпус разом з динаміком. Аудіофіли однозначно виберуть перший варіант, а іншим треба уважно придивитися до другого. Такі сабвуфери називають активними. Їх перевага в невисокій ціні (від $ 100) і простоті монтажу. До того ж, коли надумаєте продавати автомобіль на ауторіа або буде потрібно звільнити місце в багажнику, обладнання можна зняти за кілька хвилин.

Людське вухо погано розпізнає, звідки виходять низькі звуки, тому низькочастотний динамік і розташовують в багажнику. Звичайно, в салоні краще, тоді звук не спотворюватися сидінням і полицею під заднім склом. Тільки от біда: динамік великий, та ще для нього потрібен спеціальний корпус, а в салоні легкової машини і так місця небагато. Везе ж власникам автобусів! До речі, якщо салон великий, доведеться купувати більш потужний і дорогий сабвуфер або навіть декілька.

Читайте також: Музика в офісі покращує продуктивність працівників

Якщо звук розміщеного в багажнику динаміка все одно спотворюється деталями автомобіля, то не так вже й важливо, щоб сабвуфер ідеально точно відтворював баси. Тому можна обійтися недорогим активним сабвуфером або за ті ж гроші придбати готовий комплект з підсилювачем, динаміком в корпусі і кабелів. Але якщо ви збираєте концертний зал на колесах, тоді економити не слід.

До речі, про корпуси. Нагадаємо, що у гітар, скрипок, фортепіано, а також у колонок домашніх стереосистем є спеціальний корпус, в якому створюються звукові хвилі. При установці автомобільних колонок для цієї мети використовується внутрішній простір дверей або багажника. І якщо високочастотним гучномовцях потрібен мікроскопічний обсяг, то низькочастотним потрібно 15-50 літрів — цю величину розраховують фахівці. А оскільки корпус повинен бути герметичним і жорстким, його роблять з товстої плити ДВП або фанери. Не дивно, що він разом з динаміком важить 12-15 кг, а то й більше.

У найпростішого варіанту сабвуфера гучномовець або два поміщені в корпус, причому їх тилові частини знаходяться в герметичному корпусі. Існують і більш складні конструкції. Якщо закритий корпус пов’язати з атмосферою спеціальним каналом — фазоінвертором, то басів буде більше. Мінус — невелике ускладнення виробництва і таке ж невелике подорожчання виробу.

Останнім часом все більше продають сабвуферів, в конструкції яких поєднані обидва ці варіанти: лицьова частина динаміка знаходиться в корпусі з фазоінвертором, а тилова — в герметичному, або навпаки. Ще зустрічається конструкція, коли в корпусі-трубі два гучномовця розташовані один за одним.

Жодна з перерахованих схем не має значної переваги перед іншими. А як бути власникам маленьких автомобілів, адже великий ящик просто не поміщається в мініатюрному багажнику? Спеціально для них виготовляють активні сабвуфери, в яких баси за допомогою хитрої електроніки видають маленькі динаміки. Звучать вони гірші, але все ж це краще, ніж нічого. На жаль, знайти їх у продажу непросто, оскільки не всі фірми випускають такі вироби. Порада: пошукайте серед продукції компаній «Піонер», «Блаупункт» і «Кларіон». Інтернет вам в допомогу!

foto_cikavosti_22.10.2014-08-01_resized

Ще конструкція, про яку не можна не згадати. Якщо вдається розмістити сабвуфер в салоні машини під заднім склом, то в якості обсягу використовують багажник. Плюс в тому, що звук менше спотворюється деталями автомобіля і не потрібен корпус, а мінус — залежність баса від завантаження багажника. До того ж для динаміка доведеться виготовляти спеціальну полицю з ДВП. Для такого розміщення випускають особливі гучномовці, які позначають ггее а \ т (дослівно — «вільне повітря»).

Читайте також: Як музика впливає на мозок людини

Недавно у продажу з’явилися сабвуфери, корпус яких імітує вогнегасник або балон для закису азоту, який подається в циліндри автомобілів для стріт-рейсингу. Це той випадок, коли дизайн головує над звуком. А ось миготливі в такт неонові трубки справі не перешкода. Тільки чи варта гра свічок, адже сабвуфер прихований від очей в багажнику?

В підсилювачах є фільтри частот, які дозволяють відсікти сигнал вище 50-150 Гц. Їх можна регулювати, зокрема, для настройки звукової картини таким чином, щоб не було зрозуміло, звідки виходять баси. А за допомогою регулятора зсуву фази (якщо він є) налаштовують найбільш природне звучання. На ділі все не так страшно, як здається: регулювання можна зробити самостійно на слух, якщо, звичайно, у вас не наворочена система — для неї потрібні спеціальні прилади.

На закінчення декілька порад. Можливо, ви перевозите в багажнику лижне спорядження або надувні човни. Тоді не купуйте сабвуфер, дифузор якого виготовлений з целюлози (паперу) — вона псується від вологи.

Зверніть увагу на майбутнє місце розташування гучномовця. Якщо є ризик пошкодити його багажем, вибирайте з тих, що з захисною решіткою.

Кнопка «Наверх»
Закрыть