Земля

Чим загрожує зсув теплих океанічних течій у бік півночі?

Фахівці з Інституту полярних і морських досліджень ім. Альфреда Вегенера (Німеччина) в ході вивчення рухомих вітрами прикордонних океанічних течій в обох півкулях виявили їх зміщення на північ.

b1c2003689aad3dc0b721189945e4a48
За прогнозами вчених, це загрожує поступовим зростанням температури вздовж східних берегів Південної Америки, Австралії, Азії та Південної Африки і, як наслідок, збільшенням її середньорічних значень у всьому світі. Крім того, при такому сценарії в помірних широтах буде виникати більше штормів.

Швидкість теплих течій, проникаючих до кілометра на глибину, досягає приблизно 9 км/год. Вони відносяться до найбільш швидких океанічних течій на Землі.

У своєму дослідженні вчені звернулися до даних океанологічних спостережень, проаналізували супутникові дані про теплові втрати за період з 1958 по 2001 роки та за допомогою комп’ютерного моделювання побудували моделі кліматичних змін для минулого і майбутнього.

Як розповів один з авторів роботи дослідник Ян Ху, отримані результати показали втричі більш швидке збільшення температури води в поверхневих течіях порівняно з іншими районами океану і вивільнення ними на 20 % більшої кількості тепла, ніж півстоліття тому. Це призвело до зростання температури води і швидкості потоку, у зв’язку з чим течії стали переносити більше тепла з тропіків до полюса. Ці зміни, за словами вченого, були обумовлені посиленням вітру в півкулях.

Дослідники відзначають, що зростання тепловіддачі океану загрожує збільшенням ризику виникнення штормів. У наступні десятиліття в Китаї, Кореї та Японії очікується зростання температури, особливо взимку. Аналогічні зміни чекають Бразилію, винуватцем яких вважають східно-австралійську течію Агульяс. Кліматичні зміни під впливом цих процесів, на думку вчених, можуть представляти загрозу для флори і фауни прибережних районів.

При цьому відома атлантична тепла течія Гольфстрім, навпаки, ослабне.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button