Здоров'я

Чого очікувати від медицини XXI століття?

В XXI столітті медицина буде головним чином сприяти покращенню взаєморозуміння між людьми. Повинно змінитися кілька поколінь, щоб лікар нарешті зрозумів, що пацієнта слід поважати; роботодавці усвідомили, що лікарю треба платити, а пацієнт відчув, що медицина – не сфера обслуговування, а сфера допомоги.

foto_cikavosti_08.10.2014-07-01_resized

Акушерство і гінекологія

Жінки народжуватимуть в XXI столітті так само, як народжували, як їм і призначено природою. А от можливості лікування безпліддя значно розширяться. Практично будь-яка жінка, якщо вона цього забажає, зможе мати дитини. Можливо, вдасться до мінімуму знизити народження дітей з вадами розвитку.

Хірургічні втручання в гінекології проводитимуться за допомогою ендоскопії, на більш ранніх термінах, з мінімальним ризиком травм. Люди стануть культурнішими, в тому числі і в області гігієни, і таким чином можна буде попереджати інфекції, що передаються статевим шляхом. Істотні зміни чекають і онкогінекологію. Вченню про передраковий стан приділяється все більша увага, і вже сьогодні наука з’ясувала, що майже всі «жіночі» види раку проходять через ці стани. Вчасно знаходячи їх, можна буде запобігти одному з найбільш загрозливому захворюваню.

Пластична та реконструктивна мікрохірургія

Пластичні хірурги зможуть відновлювати майже будь-які втрачені функції або відсутні органи. У цій області головне – подолати тканинну несумісність, і тут вже є успіхи, причому чималі. Наприклад, французьким і американським хірургам вдалося здійснити пересадку донорської кисті.

Читайте також: Підсумки 2013-го: названо найважливіші події в медицині

Реальний і інший шлях: вирощування відсутньої тканини на штучній матриці – так звана тканинна інженерія. Наприклад, тканини молочної залози для подальшої пересадки можна буде отримати з клітин самої пацієнтки.

Очікується бум у розвитку ендоскопічної техніки: хірург зуміє бачити все, що сховано під шкірою, і звести розрізи до мінімуму. Контроль над найдрібнішими судинами і нервами зробить втручання більш точним і витонченим. Пластичні хірурги, наприклад, зможуть підтягувати тканини обличчя майже без шрамів. Операцію по збільшенню грудей вже тепер роблять через маленький розріз в області пупка.

Відкриють нові матеріали для імплантації, що дозволить охочим купити відсутній орган в аптеці, а хірургу – взяти його «з полиці». Уже сьогодні створені силіконові суглоби і сухожилля, вушні раковини і пальці. Тут виникає завдання з’єднання живої та неживої тканини, яку успішно вирішить – вже вирішує ендоскелетне протезування: кісткове ложе протеза покривають спеціально обробленою шкірою і протез, вставлений в кістку через цю шкіру, не викликає відторгнення. Уникнути інфекцій, набряків і рубців дозволять нові засоби, але тут слово за фармакологами.

В майбутньому столітті пластичний хірург стане більш кваліфікованим, більш відповідальним за свою роботу і в той же час, завдяки розвитку комп’ютерних технологій, більш відкритим для спілкування з пацієнтами. Будь-хто зможе знайти в Інтернеті альбом, що демонструє можливості хірурга і результати його операцій, і вибрати те, що підходить, наприклад, «замовити» собі нове обличчя.

Діяльність мозку

У наступному тисячолітті на перше місце вийдуть хвороби, пов’язані зі старінням. У розвинених країнах, де тривалість життя висока, а народжуваність невелика, близько третини населення перейде шістдесятирічний рубіж. Тому ще більш актуальним стане пошук методів, що дозволяють боротися зі старінням мозку і такими недугами, як хвороба Альцгеймера.

Читайте також: Через 10 років буде створено ліки від усіх недуг

Сьогодні вже зрозуміло, що у багатьох захворювань, званих нейродегенеративними, загальна причина: у мозку йде накопичення нерозчинних білків, що ушкоджують нервові клітини. І тут можна йти двома шляхами: або вводити пацієнту синтезовані імунні білки, що перешкоджають цьому процесу, або, якщо захворювання зайшло далеко, пересаджувати людині замість зруйнованих нервових клітин здорові. Їх можна отримувати за допомогою клонування. Відомо, що нервові клітини мозку можуть відновлюватися, залишилося навчитися стимулювати цей процес.

На жаль, в XXI столітті буде більше психічних захворювань, в першу чергу депресій. Причина – подальший розвиток цивілізації і наростання темпу життя.

foto_cikavosti_08.10.2014-07-02_resized

Фармакологія

Однією з головних задач фармакології XXI століття стане отримання препаратів, що поліпшують якість життя. В даний час ведуться дослідження, спрямовані на удосконалення існуючих ліків. Наприклад, прекрасно зарекомендували себе транквілізатори, хоча вони можуть викликати звикання.

І фармакологам доводиться думати, яким чином усунути цю побічну дію.

В XXI столітті ліки будуть отримувати за допомогою хімічних технологій. І точно так само, як зараз, їх шукатимуть в природі – цій скарбниці чудес. Відбирати рослини, що містять цінні лікарські компоненти, намагатися виділити, виокремити їх, а якщо це неможливо, шукати синтетичні аналоги цих речовин. Новітній напрям – моделювання новітніх ліків за допомогою суперкомп’ютерів.

Кардіологія

В кардіології домінуватиме профілактичний напрямок. Пацієнти, які постійно прийматимуть ліки, зможуть жити довше і більш повноцінно. Гіпертонічна хвороба, яка веде до інфаркту міокарда та мозкового інсульту, залишається в центрі уваги. Бета-адреноблокатори, інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту, діуретики, що дозволяють знизити ризик цих ускладнень, будуть застосовуватися і в майбутньому. Але до них приєднається нова група ліків, які впливають на згортання крові. Кардіологи покладають на них певні надії.

Читайте також: 5 найбільш важливих і дивовижних відкриттів у генетиці останніх років

Основний винуватець більшості серцево-судинних захворювань – атеросклероз – лікують і продовжуватимуть лікувати препаратами-статики. А якщо пофантазувати, то і антибіотиками (якщо буде доведено, що розвиток атеросклерозу викликано інфекцією).

Онкологія

Онкологам відомо, що пухлинні клітини починають некеровано, безконтрольно ділитися в результаті ушкодження їх генного апарату. Поломка відбувається під впливом канцерогенів, радіації, після впровадження в ДНК вірусів.

Залишається знайти чинники, які управляють цим безконтрольним ростом клітин, і навчитися його зупиняти. Можна спробувати активізувати механізм імунного захисту, щоб пухлинні клітини знищував сам організм. Ліки, які будуть поєднувати в собі цих два підходи, дозволять впоратися з будь-якими пухлинами.

Психологія

Нове століття буде століттям розквіту людської індивідуальності. У виборі стилю життя та партнерів для спілкування людина перестає залежати від сім’ї, соціального стану, національності, професії. Підвищиться особиста відповідальність за вчинки, зникне таке поняття, як колективна відповідальність (по суті, повна безвідповідальність). При цьому кожен почне відчувати свою єдність з іншими людьми. Корекція поведінки людей здійснюватиметься не насильством і навіть не переконанням, а інакше: суспільно значущі об’єднання на своєму прикладі покажуть переваги нового стилю життя. Духовність стане для людини основоположною цінністю.

Натхнення: skalpil.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments