Наука

Чому арабська та іврит пишуться справа наліво

Ті, хто зустрічав тексти, написані арабською та івритом, можливо, помітили, що вони читаються не зліва направо, а зправа наліво. Арабська та іврит – не єдині мови з таким написанням: перська, синдхі і урду також пишуться і читаються справа наліво. Але чому?

Відомо, що сучасні мови перейняли стилі письма від стилів письма вихідної мови, на якій вони засновані. Наприклад, в основі західних мов лежать грецька і латинська. Обидва ці мови пишуться зліва направо, і тому західні цивілізації пишуть зліва направо. З іншого боку, такі мови як арабська, іврит і перська засновані на прото-ханаанському алфавіті – предку фінікійського письма, — яке писалося зправа наліво, тому вони перейняли такий стиль письма.

Вчені точно не знають, як так вийшло, що грецька і латинська мови пишуться зліва направо, а прото-ханаанський – зправа наліво. Однак є одна переконлива теорія.

Напрямок написання (і читання) тексту, можливо, пов’язано з матеріалом, на якому ці тексти записувалися. Коли до 1050 р. до н. е. сформувався прото-ханаанський алфавіт, люди писали тільки на камені. Оскільки більшість людей правші, було природно писати зправа наліво. У лівій руці тримали долото, а в правій – молот.

Але коли близько 900 р. до н. е. сформувалася Грецька мова, з’явилися й інші матеріали для запису текстів, такі як висушені шкури тварин (пергамент) і папірус. Писати на них зручніше було зліва направо, тому, що правші могли легко розмазати чорнило, якби вони писали навпаки.

Однак і тут є велике “але”. Розуміння – це одне, а підкріплення теорії доказами – зовсім інше. Історикам ще належить знайти переконливих історичних доказів цієї гіпотези.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button