Наука

Дослідження: павуки в космосі почали орієнтуватися на світло

Вчені з НАСА з’ясували, що павуки використовують світло як додаткове джерело інформації для навігації. Вони починають звертати на нього увагу в умовах нульової гравітації.

Експерименти з павуками провели дослідники з НАСА. Вони помітили, що на Землі хижаки можуть створювати асиметричні павутини, центр ваги яких найчастіше зміщений в сторону верхнього краю. При цьому під час спокою павуки зазвичай розташовуються головою вниз – так вони швидше рухаються у напрямку до гравітації, щоб дістатися до своєї здобичі. Тому вчені хотіли перевірити, як павуки будуть орієнтуватися в середовищі, де гравітації немає.

Спеціально для цього вони відправили павуків на Міжнародну космічну станцію (МКС). Це були чотири павуки одного виду – Trichonephila clavipes, двоє з них вирушили в космос, а двоє – містилися точно в таких же умовах на Землі, проте на них продовжували працювати закони гравітації.

Виявилося, що павутини в умовах нульової гравітації більш симетричні, ніж в космосі. При цьому самі павуки розташовувалися інакше, ніж на Землі, а не завжди тримали голову у напрямку до сили тяжіння. Пізніше дослідники випадково помітили, що павуки плетуть павутину, так само як на Землі, якщо світло на МКС вімкнене.

«Ми б не здогадалися, що це світло грає роль в орієнтуванні павуків в космосі, – відзначили дослідники з НАСА. – Нам дуже пощастило, що лампи були прикріплені у верхній частині експериментальної камери, а не з різних сторін. Інакше ми не змогли б зрозуміти, наскільки сильно світло впливає на симетрію павутини при умовах нульової гравітації ».

Аналіз знімків також довів, що павуки зупинялися в своїх павутинах в довільній позиції, коли світло було вимкнене, але орієнтувалися вниз тоді, коли світло було ввімкнене. Так вчені зрозуміли, що павуки використовують світло як додатковий засіб орієнтації. Раніше дослідники припускали, що світло не має ніякого значення для них.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button