Людина

Чому голландці найвищі від усіх?

Голландський біолог Ґерт Стульп (Gert Stulp), що працює в Лондонській школі гігієни і тропічної медицини, вивчив дані про сто тисяч голландців, намагаючись зрозуміти причини їх високого середнього зросту. Результати опубліковані в журналі Proceedings of the Royal Society B.

large-preview-sn_tallnessrevh

Голландці давно дивують біологів своїм зростом, а вірніше, тією швидкістю, з якою збільшується середній зріст жителів Нідерландів [від редакції – ми знаємо, що Голландія є лише одна з провінцій Нідерландів]. За останні 150 років вони зросли на 20 см, обігнавши весь інший світ. Якщо в XVIII столітті найвищими людьми були мешканці Сполучених Штатів, то тепер попереду голландці, а за ними скандинави та естонці.

Ґерт Стульп, який і сам ростом близько 2 метрів, вирішив зрозуміти, чому у нього на батьківщині люди ростуть так швидко. Вивчена ним база даних містить відомості про мешканців трьох північних провінцій Нідерландів. Він вибрав з неї людей старше 45 років, які самі народилися в Нідерландах від батьків, також уродженців країни. Таким чином можна було одержати досить точні відомості про кількість дітей у цих людей, і не враховувати іммігрантів, які приїхали в країну з інших місць.

В результаті виявилося, що у більш високих чоловіків в середньому було більше дітей -правда, на 0,24 дитини, але журнал Science вважає це суттєвою різницею.

Кількість дітей у високих жінок не відрізнялося від числа дітей у низькорослих або середнього зросту. Стульп зробив звідси висновок про те, що високим чоловікам, по-перше, простіше знайти собі партнера, так як вони, очевидно, більш привабливіші, а по-друге, таким чином у них більше шансів передати свої гени наступним поколінням. Отже, все ще триває природний відбір сприяє появі все більшої кількості високих чоловіків.

Читайте також: Вчені: людина продовжує еволюціонувати

Правда, не всі згодні з висновками автора. По-перше, вважається, що близько 180 генів відповідають за наше зростання, і врахувати вплив кожного з них не так вже й легко. По-друге, багато вчених вважають, що велику роль у збільшенні росту людей грають і інші чинники – хороша їжа, високий рівень життя, хороша екологія – всі вони наявні в Нідерландах. Відомо, що діти японських іммігрантів, які оселилися на Гаваях, швидко обганяли в зростанні своїх батьків.

Вважається, що на це впливав той факт, що вони починали їсти м’ясо і сир. Може бути в Голландії, країні, знаменитої своїми сирами, відбувається щось подібне? Правда, їжа і екологія не можуть пояснити несподіване швидке зростання нації за останні 150 років. Сам Стульп вважає, що, можливо, це тимчасова особливість еволюції. Природний відбір може протягом кількох поколінь сприяти високим людям, а потім змінити свій напрямок.

Натхнення: scientificrussia.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button