Земля

Чому потепління стратосфери над Північним полюсом викликає похолодання в Європі

Вчені стверджують, що такі явища спостерігатимуться все частіше.

Кожну зиму в полярній і субполярній стратосфері Північної півкулі виникає так зване раптове стратосферне потепління (РСП). Температура на висотах від 10 до 50 км може несподівано і сильно підвищитися всього за кілька днів. Стрибок може становити 40-50 градусів Цельсія.

University of Bristol

Парадоксально, але ці потепління, порушуючи звичні процеси циркуляції, провокують різке похолодання в Північній півкулі. Наприклад, взимку 2018 року Великобританію і Ірландію накрила хвиля аномального холоду, відома як «Звір зі Сходу». У лютому 2019 року схожа різке похолодання спостерігали в Канаді і США.

При цьому далеко не всі зміни в полярних вихорах призводять до похолодання. Два роки тому потепління стратосферних полярних вітрів передувало одному з найтепліших зимових днів в історії Великобританії.

Дослідники з університетів Брістоля, Ексетера і Бата придумали новий спосіб передбачення побічних ефектів РСП. Знання того, які відхилення є ознакою похолодання, а які не призводять до подібних наслідків, має велике значення для підвищення точності прогнозів погоди.

Автори дослідження проаналізували спостереження за 40 такими коливаннями за останні 60 років. Це дозволило відстежити логіку аномальних потеплінь і похолодань. Результати показали, що кожен раз, коли великий полярний вихор поділявся на два менших, можна було очікувати більш серйозних похолодань в порівнянні з іншими аномаліями РСП.

«Як і передбачалося, атмосферні спостереження показують, що в стратосфері Арктики відбувається раптове потепління, пов’язане з ослабленням стратосферного полярного вихору», – зазначає Адам Скейф, глава відділу довгострокових прогнозів Метеорологічному бюро Великобританії.

За словами співавтора дослідження Денна Мітчелла, надзвичайно холодна погода, яку приносять розриви полярних вихорів, є суворим нагадуванням про те, як раптово може змінюватися погода.

«Навіть зі зміною клімату, що призводить до потепління нашої планети, ці події все одно будуть відбуватися, а це означає, що ми повинні адаптуватися до все більш екстремального діапазону температур», – робить висновок Мітчелл.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button