Наука

Чому взимку наша увага гірша, а мозок працює не в повну силу?

Ви ніколи не помічали, що взимку і працюється не завжди добре, і втомлюєшся швидше, і мізкуєш повільніше? Виявляється, річ у тому, що пора року і температура повітря можуть впливати на роботу мозку.

Image by Lukas Bieri from Pixabay

Дослідження з цього приводу опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences. Дослідники з Льєзького університету в Бельгії піддали лабораторному експерименту 28 здорових молодих піддослідних. У приміщенні, куди вони були поміщені на чотири з половиною дні, прибрали всі ознаки, за якими можна було визначити пору року, який зараз час, а також випробовуваних позбавили контакту із зовнішнім світом. Також учасники експерименту дотримувалися здорового режиму сну до дослідження, а потім пройшли через цикли депривації сну і відновлення після в лабораторії.

Під час випробування дослідники спостерігали за активністю мозку піддослідних, використовуючи МРТ-скани, коли учасники виконували завдання, пов’язані із запам’ятовуванням і утриманням уваги. Потім ці ж досліди з тими ж учасниками повторили протягом 12 місяців в різні пори року.

Здебільшого показники учасників не змінювалися протягом року, але ось рівень мозкової активності змінювався разом з порою року. Коли учасники виконували завдання на увагу, активність мозку різко зростала влітку і падала взимку. Коли ж справа доходила до перевірки пам’яті, то найбільше активності мозок виявляв восени, а найменше — навесні.

Звичайно, дослідження ще досить невелике і попереднє, і воно лише показує кореляцію між активністю мозку і часом року, а не привід для того, щоб їх пов’язувати. Але Scientific American вказує, що отримані дані вже можуть допомогти людям з сезонними розладами настрою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button