Наука

Цивілізації без писемності і грошей не могли розвиватися і вмирали

Цивілізації без писемності і грошей не могли розвиватися і вмирали. До такого висновку прийшли археологи з Університету штату Вашингтон. Свої висновки вони опублікували в журналі Nature Communications.

Здатність зберігати та обробляти інформацію була настільки ж необхідна для росту ранніх людських суспільств, як і сьогодні. А значить, не завжди військові технології або велика кількість ресурсів грали ключову роль у розвитку давніх цивілізацій.

«Існує фундаментальний зв’язок між тим, як суспільства обробляють інформацію, і тим, наскільки великими вони можуть стати, — розповів Тім Колер, археолог з Університету штату Вашингтон. — Ранні інновації в обробці інформації, такі як лист або карбування монет, здаються настільки ж важливими для соціально-політичного розвитку наших предків, як інтернет для нас сьогодні».

Для свого дослідження Колер і його колеги з Інституту Санта-Фе вивчили вплив інформаційних технологій на розвиток людського суспільства: від неоліту до останнього тисячоліття. Вони проаналізували колекцію історичних і археологічних артефактів і документів з бази даних Seshat. Вона охоплює понад 400 товариств, шість континентів і майже 10 тис. років історії людства.

Банк даних дозволив дослідникам кількісно проаналізувати такі речі, як розмір цивілізацій, коли вони розробляли писемність, системи чеканки монет та інші інновації в обробці інформації, і як ці досягнення вплинули на зростання загального стану.

Їх результати показують, що соціально-політичний розвиток історично відбувався у три етапи. Спочатку зростання населення було домінуючою силою в суспільстві.

Потім, коли цивілізація досягала певних розмірів, їй необхідно було розробити складніші способи роботи з інформацією та економічними операціями за допомогою таких винаходів, як лист і гроші. Як тільки ці нововведення створювалися, суспільство могло знову зростати в розмірах і масштабах.

«Наші результати показують, що стародавні цивілізації зіткнулися з інформаційним вузьким місцем, коли вони досягали певного розміру, точки, яку ми називаємо порогом масштабу, — сказав Колер. — Без таких інновацій, як писемність або грошова система, подальше розширення було вкрай рідкісним явищем. Однак, як тільки ці досягнення в обробці та зберіганні інформації досягалися, з’являлися великі імперії історії».

Одним з найбільш інтригуючих результатів дослідження Колера і його колег є можливе пояснення технологічного розриву, що існував між товариствами Старого і Нового Світу. Дуже небагато цивілізації в давній Америці коли-небудь перетинали поріг масштабу. Отже, було менше необхідності розвивати писемність та інші форми обробки інформації в Америці, що стимулювало подальший технологічний розвиток в Європі і Азії.

«Однією з основних причин, по якій переважна більшість цивілізацій корінних американців ніколи не досягала порогового значення масштабу, було відсутність коней, волів та інших великих тварин, здатних нести людей або значні вантажі, — додає Колер. — Такі тварини допомогли створити надлишки в сільському господарстві, сприяли торгівлі і в цілому сприяли розширенню імперії в Європі та Азії».

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button