Екологія

Чому Антарктида покривається гігантськими тріщинами?

Причиною швидкого танення льодовиків в Антарктиці і формування гігантських тріщин в них є потужні теплі вітри, які фактично постійно підігрівають поверхню її льодів влітку і навесні, заявили вчені, які виступали на конференції Європейського союзу наук про Землю.


“Ми і до цього знали, що льодовики Антарктиди часто тануть під час літа. Ми виявили, що вітри-фени дмуть вже у вересні, за три місяці до початку літа в Антарктиці, і вже в цей час льоди починають танути. Тепер ми знаємо, що ці вітри фактично дмуть постійно, що допоможе нам оцінити те, як сильно вони впливають на стан льодових щитів”, — заявила Дженні Тертон (Jenny Turton) з Британської антарктичної експедиції.

Так звані вітри-фени найчастіше зустрічаються в горах. Вони являють собою потоки теплого і сухого повітря, які рухаються від вершин гір до їх підніжжя, поступово нагріваючись завдяки швидкому руху вниз через вузькі долини. Завдяки фенам клімат в горах частіше буває м’якшим, ніж цього очікують кліматологи, але в деяких випадках фени викликають лавини, повені та паводки, так як вони прискорюють танення снігу і льоду.

Тертон і її колеги з’ясували, що фени є одним з основних “диригентів” клімату в Антарктиці, вивчивши те, як часто подібні вітру виникають на території льодовика Ларсена – однієї з найбільш уразливих ділянок льодового щита Антарктиди. Два великих шматка цього льодового масиву вже відкололися від материкової частини льодів і “спливли” в морі в 1995 і 2002 роках.

Як виявили вчені, аналізуючи дані з погодних станцій стеження на льодовиком Ларсена за останні п’ять років, фени дмуть несподівано часто в літні і весняні сезони. В цілому, такі вітри дули на території льодовика Ларсена кожні два з трьох днів літа і весни, і вони проникали набагато далі вглиб материка, ніж припускали вчені раніше.

На думку авторів дослідження, фени, а також озера і струмки з талої води, які вони породжували на поверхні цього льодового масиву, могли послужити причиною формування множини гігантських тріщин на його поверхні, що спровокували розкол льодовика Ларсена на три частини наприкінці минулого і на початку поточного сторіччя.

Як сильно подібні вітру впливають на стан криги в інших, менш пошкоджених і вразливих частинах льодового щита Антарктиди, вчені поки не знають, але вони припускають, що фени можуть служити основним механізмів виникнення сотень річок і озер з талої води, знайдених нещодавно камерами зондів і літаків НАСА на всій території Антарктики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button