Екологія

Вчені передбачили швидкий колапс екосистем по всьому світу

Моделювання показало, що при песимістичному розвитку подій екосистеми океану чекає масова загибель вже в нинішньому десятилітті, а в 2040-х катастрофа охопить і мешканців суші.

Ученые предсказали скорый коллапс экосистем по всему миру

Незважаючи на пандемію, зміни клімату та масове вимирання видів тривають, і, якщо не вжити масштабних і активних дій, катастрофа може вибухнути раніше, ніж хто-небудь чекав. Колапс океанських екосистем настане вже в нинішньому десятилітті, а до 2040-го охопить і мешканців суші. До такого висновку прийшли автори нової роботи, опублікованої в журналі Nature.

Алекс Піжо (Alex Pigot) з Імперського коледжу Лондона і його колеги розділили поверхню Землі на ділянки розмірами 100 х 100 кілометрів і для кожної зібрали дані про зміни клімату між 1850 і 2005 роками, а також про тварин і рослин, які там проживають (в загальній складності на карту були нанесені ареали більш ніж 30 тисяч видів). Потім до цього додали щорічні прогнози щодо подальших кліматичних змін до 2100 року.

У кожного виду існує певний температурний діапазон, при виході з якого його існування як цілого виявляється під загрозою. Коли потепління в тому чи іншому квадраті отриманої моделі перевищувало комфортне, вид втрачав його із загальної площі свого ареалу. Простеживши за очікуваними змінами, вчені виявили, що таке скорочення розвивається швидко, як лавина, як колапс, і до загибелі підходять безліч видів одночасно.

Якщо глобальне потепління продовжуватиметься такими темпами і до 2100 року температура підвищиться на 4 °С від доіндустріального рівня, то не менш як 15% світових екосистем втратять більше 20% складових їх видів і загинуть. Першими така катастрофа може охопити екосистеми Світового океану, які страждають не тільки від потепління, але і від закислення води, і зниження вмісту в ній кисню.

У морях колапс може статися ще до кінця нинішнього десятиліття, до 2040-го катастрофа чекає ключові екосистеми суші в Амазонії, Індії, Центральній Африці і Північній Австралії, а до 2050-го пошириться на більш помірні широти. Однак якщо вимоги Паризької угоди по клімату все ж будуть виконуватися і потепління утримається в межах 2 °C, колапс чекає вже лише 2% екосистем.

«Це не поступове скочування по схилу, — сказав Алекс Піжо в коментарі для The Guardian, — а серія різких обривів, які «розверзаються» в певний час у певному місці».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button