Людина

Чому одні люди старіють швидше, ніж інші

Ви коли-небудь замислювалися, що це за незвичайні люди, які можуть бігти марафон в 65 років або займатися балетом у 72 роки? Виявляється, звичайні. З тією лише різницею, що їм пощастило з набором генів. Зовсім недавно вчені виявили генетичні особливості, які, на їхню думку, можуть визначати швидкість, з якою людина старіє.

Оскільки людство хоче жити вічно, більшість наукових досліджень щодо процесу старіння зосереджена на способах збільшити природну тривалість життя. Але такі дослідження здебільшого ігнорують віковий поведінковий спад — то почуття, коли все набридає, а жити вже не так цікаво, як раніше. І це, ймовірно, може стати проблемою для людини, яка буде жити, скажімо, до 300 років, а втомиться від життя вже 80.

Як повідомляє Newsweek, виявити дещо цікаве вдалося в ході вивчення нематод (Caenorhabditis elegans) — кільчастих черв’яків довжиною близько 1 мм — у яких знайшлися два незвичайних гена. Ці гени, як показало більш глибоке дослідження, виглядали так, немов піддалися «інтелектуальному редагуванню» в результаті природного відбору. Вони, на думку дослідників, і можуть визначати швидкість старіння організму серед інших факторів, включаючи спосіб життя, хронічні захворювання, вплив навколишнього середовища та багатьох інших.

Варто сказати, що ці специфічні нематоди часто використовуються вченими в дослідженнях, спрямованих на запобігання старіння. Причина — вкрай коротка тривалість життя, яка дозволяє легко відстежити зміни, пов’язані з віком.

«Незважаючи на величезний інтерес до вивчення швидкості старіння з метою виявлення факторів, які його контролюють, жоден такий фактор ще не знайдений, — пишуть автори дослідження в журналі Nature. — Але нам вдалося виявити генетичну основу для зміни показників старіння у Caenorhabditis elegans. Ми побачили, що в залежності від набору генів C. elegans демонструють різноманітну тривалість життя і вікове зниження фарингеальної функції та локомоції». Локомоція відноситься до фізичної сили і здатності ходити (або, в даному випадку, звиватися), а фарингеальна функція — до здатності дихати і ковтати.

Вчені впевнені, що темп, в якому ми старіємо і втрачаємо такі функції, залежить від появи нових генів, подібних тим, які вони спостерігали в нематод. І це, зауважують вони, крок вперед в еволюційній теорії старіння, який, цілком можливо, призведе до появи терапії, що дозволяє всім нам старіти трохи більш витончено.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button