Наука

Чому у неандертальця череп плоский, а у сучасної людини — круглий

Довгий час вчені не могли зрозуміти, чому у неандертальців — родичів сучасної людини — череп мав дивну витягнуту форму. Однак на допомогу археологам несподівано прийшли генетики.

У 1860-х роках дослідники вперше побачили череп неандертальця і були вражені його дивною формою. Він був витягнутий як м’яч для регбі, і зовсім не схожий на сферичний череп сучасної людини. Однак те, чому ми так сильно відрізняємося від наших родичів часів льодовикового періоду, довгий час залишалося загадкою.

В наші дні дослідники знайшли спосіб ідентифікувати гени, які допоможуть пояснити це явище. Аналізуючи сліди ДНК неандертальців, які дісталися європейцям від далеких предків, вчені виявили два варіанти генів — саме вони роблять форму голови сучасних людей трохи менше кулястою. Про своє відкриття генетики повідомили в роботі, опублікованій в Current Biology. Крім черепа, гени також впливають на структуру мозку — адже, в кінцевому підсумку, саме вона і визначає форму кісток голови.

Придивіться до новонародженого: череп немовляти завжди злегка подовжений, і в цьому він більше схожий на неандертальця, ніж на сучасну людину. За словами палеоантрополога Філіпа Гунц, тільки коли розмір мозку збільшується майже у два рази (це відбувається протягом першого року життя), кістки черепа набувають сферичну форму. Щоб вивчити основні відмінності в тканинах мозку, група вчених провела через МРТ 4468 осіб європейського походження, чия ДНК була генотипована. В результаті дослідники виділили два фрагменти ДНК «неандертальського» походження, які і справді корелювали з трохи менш кулястою формою. Ці фрагменти ДНК впливають на експресію двох генів: UBR4, який регулює розвиток нервових клітин, і PHLPP1, який впливає на розвиток мієлінових оболонок навколо цих клітин.

У разі спадщини неандертальців активність URB4 може знижуватися, в результаті чого нейрони задньої частини мозку — мозочка — покриті не такою товстою білковою оболонкою, як в інших людей. В результаті цього виникають численні відмінності в тому, як нейрони з’єднуються один з одним. Як наслідок — відрізняється і механізм того, як саме мозочок регулює мовні та рухові навички. Заради справедливості варто відзначити, що вплив генів неандертальців на сучасну людину не настільки значний, тому що крім них наш мозок регулює безліч інших генів.

Подібні дослідження — це відмінний спосіб зазирнути в минуле. Вчені не можуть просто досліджувати мозок неандертальця з однієї простої причини: настільки м’які тканини не зберігаються навіть у вигляді скам’янілостей. Зате генетика виявилася здатна на неможливе, і дослідники не хочуть зупинятися на досягнутому. За їх словами, подальші дослідження рано чи пізно допоможуть скласти вельми достовірну картину того, як насправді працював мозок неандертальця і зрозуміти, чим саме наші предки відрізнялися від нас.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»