Наука

У ДНК китів і дельфінів захований секрет протистояння раку

Організми китів, дельфінів і морських свиней набагато краще протидіє раку. Вивчивши ДНК китоподібних, вчені наблизилися до розуміння механізмів протистояння.

Деякі особини китів доживають до 140 років при своїх значних розмірах. Як же таке можливо при тому, що організми цих ссавців містять набагато більше клітин, ніж організм людини.

«Якщо клітин більші, то і ризик того, що одна з цих клітин стане злоякісною, збільшується», – каже Даніела Техада-Мартінес з Австралійського університету Чилі. «Логіка проста: якщо ви великий і живете довго – у вас є мільйони клітин, які можуть стати хворими».

Кити демонструють, що такий причинно-наслідковий зв’язок працює не завжди. У цих ссавців набагато нижчий рівень захворюваності на рак, ніж у більшості інших, включаючи людину. Це спостереження описує парадокс Пето (позначає спостережуваний факт, що захворюваність на рак не вказує на залежність з кількістю клітин в організмі).

«У китів більш досконалі механізми захисту від раку і нам належить розібратися, як вони це зробили», – говорить Вінсент Лінч з Університету в Буфало, штат Нью-Йорк.

Команда вчених вивчила роль природного відбору в еволюції 1 077 генів-супресорів пухлин (TSG- Tumor suppressor gene) у китоподібних. В цілому вони порівняли еволюцію генів у 15 видів ссавців, включаючи 7 видів китоподібних.

Був виявлений ген-регулятор CXCR2, що відповідає за пошкодження ДНК, поширення пухлин і відповідь імунної системи. Команда також виявила, що швидкість обороту приріст і втрата генів TSG була майже в 2,4 раза вище у китоподібних в порівнянні з іншими ссавцями.

«Ми не збираємося отримувати китові гени й впроваджувати їх в людей, щоб створити стійкість до раку», – говорить Вінсент Лінч. «Але якщо ми зможемо знайти гени, які пригнічують пухлини в інших тварин, і з’ясуємо їх принцип роботи, то стане можливим створення ліків для лікування людини».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button