Наука

Дофамін звинуватили у втраті пам’яті

Вчені виявили механізм, який відповідає за тимчасові провали в пам’яті. Він використовує дофамін, щоб стирати деякі спогади, які згодом відновлюються.

память

Всі відчували невеликі провали в пам’яті: наприклад, ім’я крутиться на кінчику язика, але згадується після зустрічі. Ми входимо в кімнату і забуваємо, навіщо прийшли. Чи є це збоєм або неуважність – особливість нормального мозку? Як працює механізм тимчасової втрати пам’яті?

Відповідь постаралася знайти команда вчених з Scripps Research. Для дослідження вони взяли дрозофіл : у цих мух відносно проста структура мозку, з ними легко працювати і можна адаптувати дослідження для різних тварин.

Біологи провели серію вправ і навчили мух асоціювати певний запах з ударом струму. Потім команда використовувала подразники, такі як синє світло і вітер, щоб відвернути комах. Виявилося, ті стали забувати про негативну асоціації запаху. При цьому чим сильніше були подразники, тим довше дрозофіли не могли згадати про зв’язок ударів і запаху. Подробиці експерименту опубліковані в журналі Nature.

Аналіз експерименту та додаткові дослідження виявили у мух єдину пару дофамін-вивільняючих нейронів PPL1-?2?’2, які управляли провалами в пам’яті. Клітини активували дофамінові рецептори на аксонах, що відходять від нейронів в центрі обробки пам’яті мозку мухи. Дофамін, який надсилався іншими нейронами, не чинив такого ж ефекту.

Крім того, виявилося, що механізм “тимчасового забуття” не стер довготривалі спогади. Як припустив автор роботи Рональд Девіс, система не впливає на більшість спогадів і інграмм. Також пам’ять мух повністю відновлювалася після того, як період «тимчасового забуття» проходив. «Це перший випадок, коли був виявлений механізм тимчасової втрати пам’яті, – розповів біолог. – Є всі підстави вважати, що подібний механізм існує і в організмі людини, оскільки біологія його охороняє ».

Так, вчені з’ясували, що в мозку є рецептор, керований дофаміном, який запускає тимчасові провали пам’яті. Однак поки не відомо, що цей рецептор робить з фізіологією задіяних в процесі нейронів. Біологи сподіваються зрозуміти це в наступних роботах.

«Чи можемо ми працювати краще, якщо одні спогади придушуються іншими? Чи можемо ми краще вчитися або адаптуватися до ситуацій? Ніхто не знає. Це ті питання, які будуть досліджені в майбутньому », – додав Джон Мартін Сабандал, один з авторів роботи.

«Ми тільки почали розбиратися в тому, як мозок викликає тимчасове забуття», – підсумував Девіс.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button