Екологія

Тропічні ліси Амазонки можуть перетворитися на савану

Вчені зі Швеції і Нідерландів прийшли до висновку, що екосистема Амазонії в майбутньому ризикує стати схожою на савану. Всьому виною — викиди парникових газів.

Image by Pixabay

Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications. Дощові ліси Амазонії — «лідер» за частиною біорізноманіття на планеті. Кожен десятий описаний вид тварин або рослин на Землі широко поширений в тропіках Амазонки. Вони є одним з найважливіших регіонів «кисневого» потенціалу у світі.

При цьому тропічні ліси вкрай чутливі до змін кількості опадів: якщо таких не вистачає протягом тривалого часу, області ризикують перейти в «режим» савани. Тому джунглі Амазонки перебувають під пильною увагою вчених.

Фахівці з Stockholm Resilience Centr e (Швеція) і Утрехтського університету (Нідерланди) провели дослідження, засноване на комп’ютерних моделях і аналізі даних, і прийшли до невтішних висновків. При цьому вивчалися не тільки ліси Амазонки, але і всі тропічні ліси планети.

Вчені повідомляють, що на 40 відсотках території Амазонки кількість опадів сьогодні підійшла до межі, коли цей ліс може як залишитися тропічним, так і перетворитися на савану. А ось в деяких частинах Амазонки опадів вже недостатньо. Більш того, очікується, що ця тенденція буде тільки наростати у зв’язку з викидами парникових газів.

З’ясувалося, що скорочується площа навіть найстійкішої до пересихання частини тропічного лісу Амазонії. Таким чином, вчені прийшли до висновку, що цей регіон близький до переломного переходу від вологих тропіків до савані. Причому після зникнення цей ліс, ймовірно, не виросте знову — чи виросте, але на набагато меншій площі, ніж раніше. Особливо це стосується лісів на території басейну річки Конго.

Стабільність властива лише тропікам Індонезії та Малайзії, оскільки кількість опадів в цих регіонах залежить скоріше від океану, ніж від самих дерев (листя яких виділяють водяну пару). Що стосується Амазонії, то вердикт вчених такий: ці ліси можуть відновитися після того, як перетворяться в савану, але лише частково. Можливий і варіант втрати стійкості до відновлення до кінця XXI століття.

У будь-якому випадку відновлення тропічного лісу займе не одне десятиліття, протягом яких безліч тварин і рослин зникне назавжди. Вчені підкреслюють, що вивчали тільки вплив змін клімату на тропічні ліси, не враховуючи вплив розвитку сільського господарства і лісозаготівель.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»