Земля

Чому зникла цивілізація Майя?

За мірками Всесвіту, людська цивілізація існує зовсім недовго. Однак за цей час на Землі відбулося безліч подій. Цілі народи, з’являлися і зникали з обличчя нашої планети. І якщо більшість стали жертвами епідемій і завоювань, одна з найяскравіших цивілізацій в історії нашого виду — Майя зникла без сліду таємничим чином. Зникнення Майя є однією з найбільш інтригуючих загадок в історії. Але останнім часом з’явилися різні теорії, які, здається, здатні пояснити що ж насправді сталося з жителями півострова Юкатан.

Розвинені цивілізації минулого

До того, як іспанські конкістадори відкрили Латинську Америку, цей континент населяло безліч народів. Найбільш розвиненими були три цивілізації Майя, Ацтеки та Інки. При цьому цивілізація Майя була не тільки найбільш розвиненою з них, але і найбільш численною. Це була цивілізація, яка виділялася своєю здатністю адаптуватися і використовувати переваги довкілля. Архітектурні коштовності, такі як місто Чичен-Іца, знову відкритий в кінці 19-го століття, викликає безліч питань про цей народ, серед яких осібно стоїть головне: чому зникла культура Майя?

Почему исчезла цивилизация Майя?
Карта розташування стародавніх цивілізацій

У спробах знайти відповідь на одну з найбільших загадок в історії, багато вчених, археологів та істориків вели запеклі дебати між собою. Однак, ось деякі факти, здатні пролити світло на історію древньої цивілізації: розквіт культури Майя припав приблизно на III—IX ст., коли у державу входили території сьогоднішньої Гвагсмази — частина Мексики. Тривав цей класичний період приблизно з 250 р. н. е. до 900 р. н. е .. Однак зростання цивілізації в кінцевому підсумку призвело до її занепаду в шістнадцятому столітті. Так, Чичен-Іца, один з найбільших бастіонів Майя, був покинутий близько 1200 року.

Виключивши конспірологічні і містичні історії про зникнення Майя, можна зробити висновок про те, що загибель цієї давньої культури відбувалася протягом тривалого періоду часу і була викликана сукупністю різних факторів, які і привели цивілізацію до краху.

Причини загибелі майя

Недавні дослідження, серед яких особливо виділяються роботи, опубліковані північноамериканськими та швейцарськими вченими в журналі Science, згодні з тим, що одним з ключових факторів, які прискорили падіння Майя, були серії тривалих посух. Посухи відбувалися в 810 та 860 роках і тривали близько десяти років кожна. Відкладення в басейні Кариако (Венесуела) фіксують вологі і сухі сезони минулого і підтверджують екологічну катастрофу, яка вивела з ладу складні системи каналів і заповідників, побудованих Майя.

До засух фахівці додають здатність Майя міняти екосистему, в якій вони жили, для власної вигоди. Якщо не контролювати зміни навколишнього середовища, дії людини можуть призвести до вирубування лісів, яке посилить наслідки посухи. В результаті мешканці постраждалих регіонів почнуть мігрувати у великі міста та інші райони, щоб сховатися від виниклих проблем з харчуванням і питною водою. Ці переміщення населення спричинять третій елемент: внутрішні війни та конфлікти.

Почему исчезла цивилизация Майя?
Стародавнє місто Чичен-Іца

Дослідники вважають, що Майя пережили численні періоди війн, розв’язаних заради розширення території. Проте брак ресурсів і необхідного простору для жителів великих міст призвели до низки сутичок, які знищили населення, зруйнували навколишнє середовище і дестабілізували системи державного управління, а також саме суспільство. В результаті, низка подій, що супроводжуються посухою, збезлісенням і війнами призвела до занепаду однієї з найбільш розвинених цивілізацій давнини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button