Екологія

Чому зникнення льодів Арктики важливо, пояснили вчені

За останні 10 років льоди Арктики зменшилися на 14%. Експерти вважають, що в 2035 році літо в Арктиці може пройти без льоду зовсім. Однак танення льоду і снігу в цьому регіоні не впливає на рівень моря безпосередньо. А якщо це так, то навіщо нам турбуватися? Вчені вважають, що приводи для паніки все-таки є.

NASA

Звичайно, в першу чергу постає питання про те, куди ж подінуться білі ведмеді? Для цього виду, який вже і так близький до вимирання, питання про зникнення льоду вкрай критичне. Швидке танення, безумовно, означало б і глибоке зрушення в морських екосистемах регіону, від фітопланктону до китів. Однак якщо дивитися на це з точки зору людини, небезпека не так очевидна, але вона є.

Одна з головних проблем скорочення крижаної шапки — це відбивна сила льодів, яка піде разом з ними. Танення — це не тільки симптом глобального потепління, а й його рушійна сила. Щойно випавший сніг відбиває 80% сонячної радіаційної сили назад в космос. Але коли білосніжна поверхня змінюється на темно-синю, Земля навпаки поглинає енергію і нагрівається.

Крім проблеми нагріву існує небезпека зміни океанічних течій. Складна кліматична система Землі містить взаємопов’язані океанські течії, рухомі вітрами, приливами і термохалінною циркуляцією (перепад щільності води через солоності і температури). Навіть невеликі зміни в цьому величезному океанському конвеєрі, який рухається між полюсами через всі три головні океани, можуть мати руйнівні наслідки для клімату.

Швидкий приплив прісної води з Арктичного регіону може сильно вплинути на термохалінну циркуляцію, що в свою чергу може сильно змінити погодні умови в багатьох регіонах світу.

Ці два фактори сильно вплинуть на життя людей. І все-таки першими удар візьмуть на себе білі ведмеді. Згідно з липневим дослідженням в журналі Nature, нинішня траєкторія зміни клімату і наступ вільного від льоду літа дійсно приведуть до вимирання білих ведмедів від голоду до кінця сторіччя.

«Викликане людиною глобальне потепління означає, що у білих ведмедів все менше і менше морського льоду для полювання в літні місяці», — сказав Стівен Амструп, провідний автор дослідження і головний науковий співробітник Polar Bears International. «Кінцева траєкторія білих ведмедів з неослабними викидами парникових газів — це зникнення».

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»