Всесвіт

Чорна діра вивергає потоки речовини з надсвітловою швидкістю

Астрономи виявили, що знаменита чорна діра в центрі галактики M87 вивергає потоки речовини зі швидкістю, що перевищує швидкість світла.

Черная дыра извергает потоки вещества со сверхсветовой скоростью

У минулому році завдяки телескопу Event Horizon було отримано зображення M87 — перша в світі фотографія чорної діри, яка зробила її неймовірно знаменитою. Ця діра розташована в центрі однойменної галактики, також відомої як NGC 4486. Гігантська еліптична галактика віддалена від Землі приблизно на 53 мільйони світлових років, а її довжина становить близько 240 000 світлових років — тобто вона трохи більше Чумацького Шляху.

Що виділяє M87 — так це фантастична кількість зоряних скупчень: 12 000 проти жалюгідних 200 в нашій рідній галактиці. Сама ж чорна діра являє собою окремий феномен: вона приблизно в 6,5 мільярдів разів масивніше Сонця, і, крім того, випромінює в простір потоки розжареної «напівваренної» зоряної речовини, протяжність яких складає 5000 світлових років. Саме вони і становлять той самий освітний ореол, що оточує чорну діру на фото.

Черная дыра извергает потоки вещества со сверхсветовой скоростью
Знаменита фотографія чорної діри в галактиці M87

Астрономи стверджують, що багаторічні спостереження сходяться в одному: речовина вивергається з чорної діри зі швидкістю, що значно перевищує швидкість світла. Результати останнього дослідження представлені в роботі, опублікованій в Astrophysical Journal.

Чому це відбувається і як таке взагалі можливо? Як відомо, через колосальну гравітацію чорна діра притягує до себе будь-яку матерію, яка потрапляє в її поле. По мірі наближення до горизонту подій це речовина прискорюється, що, укупі з тертям частинок одну об одну, формує так званий акреційний диск. Однак не всі речовини потрапляють всередину чорної діри: насправді, там виявиться лише невелика її частина, а решта прямує назад в космос на величезній швидкості. Однак, хоч вивергаєма субстанція і приймає форму витягнутого променя, вона несхожа на рівномірний потік — це скоріше кумкваті, неоднорідні згустки.

Черная дыра извергает потоки вещества со сверхсветовой скоростьюNASA/The Hubble Heritage Team/STScI/AURA
Потік речовини, знятий на телескоп «Хаббл»

Але стривайте: нас же зі школи вчили, що у Всесвіті немає об’єктів, здатних рухатися швидше швидкості світла, хіба не так? За словами Бреда Сніоса, одного із співавторів дослідження, вчені «не зламали фізику, але знайшли у Всесвіті унікальний приклад надсвітлового руху». Це явище залежить від швидкості об’єкта і траєкторії його руху в прямій видимості нашого ока. Коли об’єкт рухається зі швидкістю, близькою до швидкості світла, виникає ілюзія того, що це відбувається на нереалістично високих швидкостях. Все тому, що насправді речовина переміщується майже так само швидко, як і світло, яке вона випускає.

Нічого не зрозуміли? Не хвилюйтеся, для астрономів це теж велика загадка. Ба більше: ми вперше спостерігаємо таке явище в рентгенівському світі, а тому не можемо бути впевнені, що на надсвітловій швидкості рухається саме речовина, а не, скажімо, світлові імпульси. До речі, швидкість руху найшвидшого потоку перевищила швидкість світла в цілих 6,3 рази — є над чим мізкувати!

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button