Екологія

Ще вікінги попереджали про кліматичну катастрофу

Виявляється, що ще вікінги попереджали майбутні покоління про «надзвичайно зловісну» кліматичну кризу. Пророкування вони залишили на одному з найвідоміших рунічних каменів у світі. Вікінги побоювалися повторення попередньої катастрофи, коли в Європі та, зокрема, у Скандинавії встановився холодний період.

Рунічний камінь Річка був споруджений в IX столітті біля озера Ваттерн на півдні центральної сучасної Швеції. Він несе найдовший рунічний напис у світі, який складається з більш ніж 700 рун, що покривають 5 боків каменя. Вважається, що камінь встановили пам’ятник померлому, але точний сенс рун до останнього часу залишався незрозумілим, оскільки були відсутні деякі його частини.

Дослідники з трьох шведських університетів знову проаналізували текст і припустили, що рунічні написи є застереженням про наступ екстремальних холодів, повідомляє видання Science Alert. На їхню думку, один з авторів тексту був пригнічений смертю сина і відчував страх перед новою кліматичною катастрофою, схожою на похолодання після 536 року, і однак в рунах відчувається попередження майбутнім нащадкам.

Ещё викинги предупреждали о климатической катастрофе

Кліматична криза VI століття, як вважають вчені, була викликана серією вулканічних вивержень, які різко вплинули на температурний режим. Низькі температури, які спостерігалися тривалий час, зумовили неврожаї і наступні за ними голод та масове вимирання. Все це призвело до того, що населення Скандинавського півострова скоротилася як мінімум на половину. Дослідники відзначають, що пам’ять про ті події могла передаватися з покоління в покоління і навіть вплинула на зміст текстів в міфології.

Нова інтерпретація написів на камені заснована на спільному вивченні тексту фахівцями декількох дисциплін, включаючи філологію, археологію та історію релігії. Раніше передбачалося, що в тексті знайшли відображення битви протягом 100 років. Сьогодні дослідники висувають іншу інтерпретацію: битви і баталії — це насправді метафора суворих погодних умов, «конфлікт між світлом і темрявою, теплом і холодом, життям і смертю».

Ось лише один показовий уривок:

«Потужний сонячний шторм пофарбував небо в драматичні відтінки червоного кольору, врожайність рослин постраждала від надзвичайно холодного літа, а пізніше сонячне затемнення відбулося відразу після сходу сонця».
Зима, що триває 3 роки, не могла не залишитися в скандинавській міфології і викликати страх перед черговим кліматичним пришестям. Далі вікінги застерігали майбутні покоління від неминучих кліматичних змін і щиро побоювалися, що зміни клімату змінять існування людини.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button