Всесвіт

Чорні діри можуть зливатися багато разів поспіль

Астрофізики припустили, що у зоряних кластерів на околицях галактик безперервно йде злиття чорних дір, що дає все більш масивні об’єкти.

Гравітаційні хвилі, які зареєстрував детектор LIGO, породило злиття — подія, яким завершилася еволюцією системи з двох обертаючих навколо один одного чорних дір. Енергія при злитті двох таких об’єктів, що виділяється, згідно теорії відносності, у формі гравітаційних хвиль — збурень простору-часу, настільки потужня, що чутливі інтерферометри на Землі відчули її.

Міжнародна група фізиків під керівництвом Карла Родрігеса з MIT припустила, що чорні діри можуть зливатися більше одного разу, породжуючи більш масивні діри, ніж ті, які утворюються в результаті гравітаційного колапсу масивних зірок. «Злиття другого покоління» повинні, на думку вчених, відбуватися на околицях галактик, зоряних кластерів, що складаються з тисяч, а іноді і мільйонів зірок.

«Ми вважаємо, що в кластерах величезної кількості зірок народжується дуже багато чорних дір, які поступово і досить швидко — утворюють подвійні системи, зливаються в одну велику чорну діру, а потім нові чорні діри — продукти злиття — знаходять собі нову пару і, зливаючись з нею, утворюють ще більш масивні чорні діри», — пояснює Родрігес.

Якщо LIGO або інші гравітаційні обсерваторії зареєструють гравітаційну хвилю від чорної діри, маса якої перевищує 50 сонячних, великий шанс, що цей об’єкт утворився в кластері з високою щільністю зірок і чорних дір, вважає група Родрігеса. Свої розрахунки вчені опублікували в Physical Review Letters, а коротко про них розповідається на сайті Массачусетського технологічного інституту.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button