Земля

Чотири сценарії кінця нашої планети

Нібіру. Планета Х. Апокаліпсис календаря майя. Розкол. Новий Великий потоп. Нестримне полум’я. Біблійне пророцтво. Супервулкан. Бродячий астероїд або комета. Кожні кілька років (або навіть кілька місяців, в залежності від того, в якій частині Інтернету ви звикли жити) нова історія, чутки або конспірологічна теорія сходять з розуму, сповіщаючи кінець світу. Деякі заяви вельми специфічні; інші більш розмиті. Але ми ж не живемо у світі, в якому міф і містика переважають над здоровим глуздом; ми знаємо, що можемо відокремити зерна істини від полови міфів, використовуючи прогностичну силу науки. І наскільки нам відомо, є чотири сценарії цього кінця світу, тобто Землі, і всі вони одного разу трапляться, до бабки не ходи. Ітан Зігель з Medium.com вважає, що це ультимативний кінець.

Четыре сценария настоящего конца нашей планетыНайбільший вибух. Ядерна війна і шкода навколишньому середовищі — один з можливих кінців людства

Вимирання людства

Це не просто пророцтва — це неминучість. Незважаючи на те, що сьогодні нас більше семи мільярдів осіб і це число постійно зростає, в нинішній формі люди живуть менше мільйона років, а всі вищі примати жили всього кілька мільйонів років. Еволюція може здаватися мляво поточною для нашого виду, якщо судити в рамках одного людського життя, але за мільйони років вона стає невідворотною. Земля змінюється, і тиск на різні види теж змінюється, відбуваються випадкові генетичні мутації. Деякі мутації корисні для виживання виду в умовах зовнішнього тиску, і вони, швидше за все, будуть передані разом з генами прийдешнім поколінням.
Четыре сценария настоящего конца нашей планетыГоворячи з позиції еволюції, людські істоти — або homo sapiens — існували лише коротку мить: менше півмільйона років. І наскільки нам відомі шляхи еволюції, вже через кілька мільйонів років людей на планеті не буде

Яка частина покоління майбутніх людей збереже ці гени — це вже неважливо; навіть якщо через мільйони років нащадки сучасних людей все ще будуть ходити по землі, вони вже не будуть людьми. Люди самі стикаються з тиском планети з обмеженими ресурсами, інших людей (у формі ядерного, хімічного або біологічного оточення) і природи (у формі хвороб). Буде він з вини катастрофи, падіння астероїда, станеться чи ні, кінець людства неминучий. Ми просто вимремо в цьому світі, і неважливо, житимуть наші нащадки чи ні. У геологічних і астрономічних масштабах це станеться швидше раніше, ніж пізніше, і стане першим «кінцем світу» для нас.

Четыре сценария настоящего конца нашей планетыСьогодні на Землі вода в океанах, як правило, закипає, коли в неї входить лава або якийсь інший перегрітий матеріал. Але в далекому майбутньому енергії Сонця буде достатньо для того, щоб кип’ятити воду в глобальних масштабах

Кип’ятіння земних океанів

Нам серйозно пощастило, що ми опинилися на планеті саме таких розмірів і маси, з такою атмосферою і на такій же відстані від зірки, як опинилися. Тільки потрібна комбінація всіх цих параметрів дозволила відбутися планеті з життям і великою кількістю рідкої води на поверхні. Протягом мільярдів років Земля була світом, покритим океаном, з простим і складним життям, яке жило в цьому океані і тільки недавно вилізло на сушу. Однак завдяки майбутній еволюції нашого Сонця, нашим океанах не судилося бути вічно тут. Коли гелій накопичиться в ядрі Сонця, область, в якій протікає термоядерний синтез, розшириться, з усіма витікаючими для нас наслідками.

Четыре сценария настоящего конца нашей планетыЦей зріз демонструє різні регіони поверхні і надр нашого Сонця, включаючи ядро, де протікає ядерний синтез. Час йде, і одного разу гелій, який спалює, регіон ядра розшириться, а разом з тим збільшиться і енергетичний вихід сонця

З часом Сонце нагріється і розшириться, стане яскравішим і буде випромінювати більше енергії. Через один-другий мільярд років, не більше, кількість виділеної сонцем енергії збільшиться до певної критичної точки: достатньо високою, щоб кількість енергії, яка потрапляє в молекулу води в океані Землі протягом дня, її закип’ятило. Наша планета стане більше схожою на Венеру, ніж на Землю, і стане абсолютно непридатною для життя на поверхні. Втім, найпростіші організми напевно зможуть ужитися поверх хмар, але відомому нам життю все-таки прийде кінець. Космічний експеримент по вирощуванню складних організмів прийде до свого природного завершення.

Четыре сценария настоящего конца нашей планетыПриблизно через п’ять-сім мільярдів років в ядрі Сонця буде вичерпаний водень. Внутрішня частина світила скоротиться, нагріється і почне синтез гелію. І тоді Сонце розшириться, випаровує земну атмосферу і підсмажить поверхню планети

Виснаження до безплідних земель

Думали, киплячі океани — це погано? Як щодо перспективи того, що кожен атом атмосфери буде викинутий з нашого світу? Все коли-небудь жили на поверхні, яка перетвориться в попіл? Сліди, залишені живими істотами, перетворяться в пил? Якщо буде достатньо тепла та енергії, це можна зробити з будь-яким світом, і Меркурій, найближча до Сонця планета, являє собою яскравий приклад. Пройде ще п’ять-сім мільярдів років — і така ж доля спіткає Землю, коли у Сонця скінчиться водневе паливо. І тоді ядро стиснеться, нагріється і почне синтезувати гелій, випускаючи ще більше енергії. В такому стані Сонце перетвориться в червоний гігант, який спалює гелій, і ніщо на Землі не зможе йому протистояти.

Четыре сценария настоящего конца нашей планетыКоли Сонце стане справжнім червоним гігантом, сама Земля не буде проковтнута або поглинута, вона буде засмажена

Сонце збільшиться у сотні разів порівняно з його нинішнім діаметром і стане в тисячі разів яскравіше, ніж сьогодні. Земля буде майже повністю почищена, а також відштовхнута від Сонця; Меркурій і Венера будуть повністю поглинені. Пізніше Сонце помре, зменшиться до білого карлика, а Земля залишиться смаженим кавалком, плаваючим в космосі на орбіті навколо трупа зірки.

Четыре сценария настоящего конца нашей планетыНавіть поодинокі гравітаційні взаємодії з великими масами можуть призвести до порушення орбіти і викиду великого тіла сонячної і планетарної системи

Проковтнута або викинута?

Очищена від життя, зварена, а потім обвуглена і осушена, стерилізована квадрильйонами космічних променів, наша планета буде продовжувати своє існування. Вона залишиться недоторканою, блукаючи навколо трупа нашої зірки, поки не відбудеться одна з таких подій:

  • Який-небудь об’єкт зіткнеться із Землею, знищивши або поглинувши її, залежно від розміру і швидкості зіткнення. Наша галактика — досить велике місце, але зіткнення регулярно відбуваються по всьому Всесвіту.
  • Масивний об’єкт пройде поряд із Землею, викине її з Сонячної системи і галактики, після чого той буде блукати на самоті в порожнечі космосу цілу вічність.
  • Або вона залишиться прив’язаною до трупа Сонця і повільно, дуже повільно, буде по спіралі спускатися до її зіркового трупу, де потім буде поглинена чорним карликом.

Четыре сценария настоящего конца нашей планетыПісля того як Сонце стане чорним карликом, якщо ніщо не викине і не зіткнеться з рештками Землі, гравітація зіштовхне планету з колишнім світилом

І ось тоді світу точно настане кінець. Всі ці чотири сценарії — не просто балачки, це стовідсоткові прогнози на майбутнє нашої планети, підкріплені нашими кращими науковими досягненнями. Далеке майбутнє Землі відомо; найближче майбутнє нам доведеться створити самостійно. Створити майбутнє, міцно закріпившись наукової реальності, використовуючи кращі знання й найуспішніші теорії, щоб забезпечити безпеку, свободу та процвітання людства, — це кінцева мрія науково освіченого суспільства. Залишається сподіватися, що ми зможемо відкласти «кінець» світу як можна далі в майбутнє.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button