Здоров'я

COVID-19 не схожий на грип – він провокує багаторічне запалення в організмі

Вчені зі США представили результати одного з найбільш тривалих клінічних досліджень зі спостереження за пацієнтами, інфікованими SARS-CoV-2. Робота показала різні ознаки запалення в організмі через місяці і роки після інфекції. Зокрема у тих, у кого не було симптомів довгого ковіду. Особливу тривожність викликала наявність SARS-CoV-2 у кишечнику.

Image by Masum Ali from Pixabay

Автор дослідження Майкл Пелузо і його команда з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско багато років вивчали ВІЛ, тому на початку 2020 року вони швидко адаптували свою дослідницьку інфраструктуру для вивчення SARS-CoV-2. Уже навесні стало зрозуміло, що 2-3 місяців спостережень за пацієнтами буде недостатньо – у багатьох довгий час зберігалися стійкі симптоми, тому термін спостережень постійно зростав. Тепер учені представляють дані про пацієнтів із періодом спостережень близько 900 днів, пише Stat.

Вчені зареєстрували тривалу активацію імунітету через місяці і навіть роки після інфікування.

Надактивовані Т-клітини виявлено в стовбурі головного мозку, спинному і кістковому мозку, серці, легенях, глотці, лімфатичних вузлах і кишечнику.

Примітно, що на тлі тривалих симптомів втоми та сплутаності свідомості активність імунних клітин була переважно в кишківнику та спинному мозку, а за тривалих легеневих порушень – у легенях. Зміни в активності імунної системи були широко поширені в усіх людей, включно з учасниками без симптомів тривалого ковіду.

Особливу тривожність вчених викликала наявність слідів SARS-CoV-2 у кишечнику. Наприклад, біопсія у деяких учасників ідентифікувала дволанцюгову РНК, що вказує на потенційну активність коронавірусу. З одного боку, ці дані можуть свідчити про наявність прихованого резервуару SARS-CoV-2 у кишечнику. З іншого, присутність коронавірусу може означати нездатність імунної системи з ним впоратися.

Робота пропонує більше запитань, ніж відповідей, проте доводить, що COVID-19 – не коротка двотижнева хвороба, а більш тривала інфекція.

Наразі вчені продовжують працювати з пацієнтами та вивчають можливості для імуномодулюючої терапії з метою знищення залишків SARS-CoV-2.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button