Здоров'я

Своєчасна профілактика серцево-судинних захворювань – що необхідно робити

Захворювання серця і судин займають лідируючу сходинку в сумному рейтингу хвороб, що призводять до смерті хворого.

Одним з основних факторів, який зіграв велику роль у позитивній динаміці, можна вважати ранню діагностику та профілактику серцево-судинних захворювань. Важливе значення, як і при будь-яких захворюваннях, тут мають правильний спосіб життя, збалансоване харчування, заняття спортом.

Джерела хвороб судин і серця

Для того щоб запобігти небезпечним збоям в роботі головного «мотора» нашого організму, в першу чергу слід з’ясувати, що стає причиною проблем. На першому місці виявляються, як правило, емоційні перевантаження. Стрес, страх, психічні травми можуть викликати напад навіть у здорової людини.

Слід звернути увагу на інфекційні ураження. Багато патогенних мікроорганізмів можуть приводити до ураження клапанів серця і викликати серцеву недостатність. Такі бактерії, як золотистий стафілокок, ентерокок, стрептокок групи А, що негативно впливають на функції кровоносної системи.

Початковим джерелом їх існування найчастіше стає ротоносоглотка, звідки, при несвоєчасному і неповноцінному лікуванні, і відбувається розселення бактерій. У зв’язку з цим лор-лікарі, кардіологи завжди діють спільно, щоб вчасно допомогти хворому і запобігти небажаним наслідкам.

Окремо потрібно відзначити порушення ендокринної системи: захворювання щитовидної залози, цукровий діабет. Різні патології щитовидної залози можуть призводити до аритмій (порушення ритму серця), прискорене серцебиття, порушення функції серця.

На тлі цукрового діабету захворювання серцево-судинної системи схильні протікати непомітно і приводити до неприємних наслідків. Болі в області серця можуть бути відсутні, що призводить до пізньої діагностики і ускладнює лікування. Пацієнтам з цукровим діабетом варто приділяти особливу увагу своєму серцю і судинам і обов’язково раз на рік проходити обстеження у кардіолога. Це значно покращить якість життя і дозволить вчасно попередити небажані події.

Фактори, що збільшують ймовірність появи патологій серця:

 • шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем, наркотична залежність);
 • незбалансований раціон (надмірне захоплення фаст-фудом, газованими напоями, магазинними соусами);
 • погана екологія (проживання в забруднених і запилених районах);
 • мала фізична активність (тривале знаходження в сидячому, лежачому положенні стає джерелом ожиріння та проблем з кровообігом);
 • спадковість.

Перші симптоми захворювань серцево-судинної системи

Багато людей помилково вважають, що основною ознакою хвороб серця і судин є біль в області грудей. Насправді проявів патологічного стану набагато більше. Найчастіше сильний дискомфорт за грудиною, задишка при фізичному навантаженні стають першими ознаками. Такі скарги вимагають негайного звернення за допомогою в медичний заклад.

Правильна профілактика захворювань серця повинна бути спрямована на запобігання виникнення і прогресування серцево-судинних захворювань, основними проявами яких є:

 • задишка може виникати при надлишковій масі тіла (ожиріння), надлишкових фізичних навантаженнях, фізичному навантаженні нетренованого організму, розвитку захворювань серцево-судинної системи;
 • порушення серцевого ритму (варто звернути увагу на зміни пульсу при відсутності негативних зовнішніх факторів);
 • набряки (частіше всього скупчення рідини спостерігається в нижніх кінцівках, посилюючись до кінця дня – нижні кінцівки збільшуються в об’ємі);
 • патологічне зміна кольору шкірних покривів (люди, які страждають хворобами судин і серця, помічають виникнення синюшності, блідості в зоні носогубного трикутника, зміни кольору шкірних покривів на тлі набряків ніг);
 • головні болі, що носять регулярний характер. При вимірюванні артеріального тиску (АТ) – часто відзначається підвищення артеріального тиску і пульсу.

Підтвердити або спростувати побоювання можна, проконсультувавшись з профільним медичним працівником. У більшості випадків для діагностики достатньо огляду, збору анамнезу, прослуховування тонів серця, вимірювання артеріального тиску і зняття електрокардіограми.

Профілактика захворювань судин і серця достатньо проста. Звичайно, дієти і заняття спортом не врятують від генетичної схильності або отруєння токсичними речовинами, але от запобігти утворенню бляшок або зупинити насичення холестерином крові їм цілком по силам.

Для початку слід оптимізувати свій повсякденний раціон. Нічого нового дієтологи вам не запропонують. Класична схема цілком підходить і у випадку боротьби з хворобами серцево-судинної системи. Заборонені «швидкі вуглеводи», борошняне, жирне, копчене, солоне, гостре. Необхідно зменшити споживання енергетичних напоїв (кава, міцний чай), відмовитися від магазинних соусів і приправ (майонез, кетчуп).

Для зміцнення організму і профілактики роботи серця рекомендовані молочні продукти, тверді сири, свіжі овочі, фрукти, морепродукти. Поліпшити функціонування «мотора» кровоносної системи можна, додавши в меню банани, горіхи, капусту, вівсяну, пшеничну кашу. Ці елементи живлення наситять організм необхідними мікроелементами.

Наступним кроком мають стати правильні фізичні навантаження. Профілактика хвороб серця без занять спортом неможлива. Тут головне не перестаратися — не треба починати з марафонських забігів або кросів. Для підтримки загального тонусу і посилення імунітету цілком достатньо простих прогулянок на свіжому повітрі в одному темпі, відвідувань басейну, тренажерного залу – на початкових етапах це потрібно робити під контролем тренера. Важливо, щоб такі походи стали приємною постійною звичкою і приносили задоволення.

Незайвим стане захист нервової системи від емоційних перевантажень. Повністю виключити вплив стресових ситуацій не вийде. Ритм сучасного життя змушує людину переживати неприємні хвилини, але можна згладити шкоди від такого впливу. Для цього необхідно частіше виїжджати на природу і якісно повноцінно відпочивати, висипатися.

Ще однією умовою нормальної роботи серцево-судинної системи є своєчасне лікування інфекційних захворювань. Потрібно розуміти, що несвоєчасне або неадеквате лікування ангіни або грипу може стати джерелом серцевих захворювань.

Користь регулярного комплексного обстеження

Профілактика захворювань судин і серця не зможе захистити від негативних зовнішніх факторів і впливу супутніх недуг. Лікування будь-якої хвороби краще починати на ранніх стадіях. В цьому випадку терапія принесе максимальний ефект і не викликає небажаних побічних ефектів.

Для своєчасного виявлення патологічних станів, пов’язаних з перебоями в роботі серцево-судинної системи, підвищення артеріального тиску необхідно хоча б раз на рік проходити обстеження у медичному закладі.

Визначити перші негативні зміни у здоров’ї можна за допомогою:

 • ультразвукової допплерографії (УЗД серця дозволяє оцінити роботу серця, клапани та їх функцію);
 • електрокардіографії (визначення правильності ритму серцевих скорочень);
 • добового моніторування артеріального тиску та ЕКГ – для об’єктивної оцінки підвищення тиску і появи аритмій протягом дня, на тлі фізичного навантаження і в спокої.

Людям, які знаходяться в групі ризику, слід консультуватися з лікарями через кожні 5-6 місяців, незалежно від появи негативних змін в організмі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button